خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

کتاب "مسلکی خبريالی" به زیور چاپ آراسته شد

کتاب "مسلکی خبريالی" به زیور چاپ آراسته شد

Jan 07, 2015 - 19:25

کابل (پژواک، ١٧ جدى ٩٣): اثر تحقیقی دانش کروخیل ژورناليست موفق و رئیس آژانس خبری پژواک در مورد خبرنگاری، تحت عنوان "مسلکی خبریالی" از چاپ برآمد.

این کتاب که به سه خبرنگار کشته شدۀ پژواک (عبدالصمد روحانی، جان الله هاشمزاده و امید خپلواک) اهدا شده است، در ٣١٦ صفحه و ١٤ فصل، با صحافت زیبا در ٢٠٠٠ جلد از سوی آژانس خبری پژواک منتشر شده است.

حبیب الله رفیع محقق برجسته و عضو اکادمی علوم، عبدالغفور لیوال نویسنده و ژورناليست نیز بر این اثر، یادداشت های شان را نوشته اند و آن را در بخش خبرنگاری، یک رهنمای ارزشمند خوانده اند.

دانش کروخیل از دو دهه به این سو، در بخش ژورنالیزم و خبرنگاری کار می کند و در مدیریت رسانه یی و ایجاد ژورنالیزم مسلکی در کشور و عام ساختن آن، مهارت دارد.

نویسنده در یادداشت خود در این کتاب نوشته است: "در بخش ژورنالیزم، تجربۀ بیست سالۀ مسلکی خودم، مرا تشویق کرد تا با درنظرداشت معیارهای پذیرفته شدۀ ژورنالیزم، به هدف کمک به خبرنگاران در عرصۀ مسلکی، این کتاب را آماده نمايم."

در این کتاب در پهلوی عرصه خبرنگاری مسلکی، به زبان ژورنالیزم بحث های خاص شده و به کلمه های درست و نادرست و ترکیب هايى که فعلاً در ژورنالیزم پشتو رایج است، نیز اشاره گرديده است. 

با آن هم در این اواخر پروسۀ چاپ کتب نوشته شده و ترجمه شده در باره ژورناليزم به زبان پشتو بسیار سریع شده است و استادان و آگاهان امور ژورنالیزم از آن قدردانی می کنند؛ اما می گویند که اکثر اوقات از منابع خارجی در انتخاب ترجمه و ضرورت توجه نمی شود.

استاد حبیب الله رفیع نویسنده و محقق، در نوشتۀ خود در کتاب مسلکی خبریالی، این اثر را برای ژورناليستان در عرصۀ علمی، رهنما دانسته و گفته است که این کتاب، می تواند برای علاقمندان در تهدابگذاری ژورنالیزم و راه های بیرونرفت از خطرات، راهنما باشد.

استاد رفیع نوشته است که با آنهم در این اثر، برخی جملات و ترکیب هاى آن تحت تاثير زبان دری نوشته شده است.

عبدالغفور لیوال ژورنالست و رئیس مرکز مطالعات منطقوى اکادمى علوم در یادداشت خود در این کتاب می نویسد، که اثر تحت عنوان مسلکی خبریالی یگانه کتاب تیوریک و اکادمیک نه، بلکه در یک محیط بحرانی در یک آژانس خبری موفق تجربه های مسلکی و  در مورد کار های اختصاصی گزارش دلچسپ نیز می باشد.

لیوال در این مورد افزوده است: "از جهت تاریخی، این کتاب ارزش خود را دارد؛ اگر در آینده کسی در مورد تاریخچۀ ژورنالیزم افغانستان بخواهد بنويسد، یا در این دورۀ خاص در مورد رسانه ها به معلومات ضرورت باشد، این کتاب یک منبع با اعتماد است."

قابل یادآوری است از این قبل، نوشته های مختلف ژورنالستکی و تحلیل های نویسنده اين کتاب در رسانه  ها و نشرات داخلى و خارجى به صورت منفرد نشر شده و در کنار آن مدال ها و افتخارات ژورنالست موفق و مدیر رسانه یی را بدست آورده است.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

اعلانات

Advertisement