خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

محمد اسماعیل اکبر؛نویسنده و روزنامه‌نگار وفات کرد

محمد اسماعیل اکبر؛نویسنده و روزنامه‌نگار وفات کرد

Nov 30, 2015 - 11:25

کابل (پژواک، ٩ قوس ٩٤): محمد اسماعيل اکبرنویسنده ، روزنامه‌نگارو فعال سياسى کشور در اثر بيمارى قلبى وفات کرد.

محمد اسماعيل اکبر، شام روز گذشته به سن٦٤سالگى در شهر کابل داعى اجل را لبيک گفت.

به اساس معلوماتى که خانوادۀ وى به آژانس خبرى پژواک ارسال کرده، محمد اسماعیل اکبر در سال ١٣٣٠ در قریه حیدر آباد، ولسوالی آقچه، ولایت جوزجان به دنیا آمد.

ازاين نويسنده مقالاتى که عمدتاً در بارۀ زمینۀ فکری اصلاحات و بیرون رفتن از فضای ایدیولوژیک بوده درهفته نامه ها انتشاريافته است.

موصوف درجريان کارهاى رسانه يى خود، براى شش ماه مديريت مسوول جريدۀ "صلح "، و دوسال مسووليت جريده "نداى اسلام" را برعهده داشته است .

اکبر به مبارزات اصلاح‌طلبانه در دوره‌های مختلف سیاسی افغانستان شهرت داشت و در دوران حکومت حفیظ‌ الله امین زندانی شد.

اسماعيل اکبردرسال ١٣٨٨همزمان با پيشرفت گروه طالبان درشمال، ناگزير شد با خانواده اش به پاکستان برود. وى در ديارمهاجرت با همکاری برخی از اهل قلم، نشریه فکری و اصلاحی " صدای امروز" را  به راه انداخت. 

اين فعال سياسى، درسالهاى مهاجرت از طریق مصاحبه ها با رسانه هاى بين المللى نظريات  خود را در باره برقراری صلح عادلانه از طریق تشکیل یک جبهه سوم یا خط سوم تبلیغ نمود که اثرات قابل توجه در میان اهل فکر و جوانان داشت. 

اسماعيل اکبر، پس ازسقوط طالبان  به دعوت کمیته دفاع از آزادی مطبوعات در افغانستان، به وطن برگشت و مسووليت جریده ای "طلوع افغانستان" را برای يکسال به عهده گرفت. 

از اين نويسنده برعلاوه ده ها مقاله و رساله در مورد مسایل سیاسی، فرهنگی و تاریخی کشور، کتابی تحت عنوان فصل آخر نیز به نشر رسیده است.

قرار است  امروز دوشنبه ٩ قوس محمد اسماعیل اکبر  در کابل به خاک سپرده شود.

علامت: 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

اعلانات

Advertisement