خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

ظاهر: دولت توانايى بازپسگيرى زمين هاى غصب شده را ندارد

ظاهر: دولت توانايى بازپسگيرى زمين هاى غصب شده را ندارد

Apr 23, 2016 - 17:23

کابل (پژواک، ٤ ثور ٩٥): ادارۀ ملی حفاظت محیط زیست ميگويد که غصب زمین، یک موضوع پیچیده و چالش برانگیز است و دولت، توانایی بازپسگیری زمین­های غصب شده از سوی گروه های مافیایی را ندارد.

شهزاده مصطفی ظاهر رییس اداره ملی حفاظت محیط زیست افغانستان، این مطلب را امروز در مراسم تجلیل از روز جهانی زمین که تحت شعار «درخت برای زمین- بیایید نهال غرس نماییم»، در کابل تدویر یافته بود ابراز داشت.

٢٢ اپریل (سوم ثور)، به روز جهانی زمین مسمی شده است و هر ساله به منظور احترام و پاک نگهداشتن زمین از آلودگی­ها، برقراری رابطۀ درست با طبیعت غرض ادامۀ حیات و جستجوی راه حل برای مشکلات و چالش­ها، از این روز تجلیل به عمل می­آید.

رییس اداره ملی حفاظت محیط زیست افغانستان، گفت که ٤،٢ ميليون جریب زمین در سرتاسر کشور، از سوی زورمندان غصب شده که یک مقدار آن سال گذشته دوباره به ملکیت دولت برگردانده شد؛ اما بازپسگیری تمامی زمین­های غصب شده، یک چالش است.

اما وى در مورد اينکه چه مقدار از زمين هاى غصب شده، دوباره برگردانده شده است، معلومات ارايه نکرد.

ظاهر گفت: "اگر قاطعیت و جدیت باشد، شخصی که در رابطه به غصب زمین دستگیر می­شود، سه محکمه وی را مجرم ثابت می­کند؛ اما با گذشت پنج دقیقه از محبس با پرداخت رشوت آزاد می­شود؛ جلو آن گرفته شود، کمک کلان به زمین صورت گرفته است."

به گفته وی، ادامه ناامنی­ها، استفادۀ نامناسب از منابع طبیعی، جنگل­ها، فضای سبز، منابع انرژی و ده ها روش نامناسب دیگر از سوی زورمندان و شهروندان، به زمین آسیب جدی رسانده، زندگی مصوون را تحت تاثیر قرار داده است.

موصوف تصریح نمود که چهار دهه جنگ در افغانستان، تاثیر منفی بر محیط زیست و زمین گذاشته و زخم عمیق به جا مانده که نیاز به مرهم دارد.

به گفتۀ ظاهر، تراکم نفوس، شهرنشینی، اعمار بلند منزل­ها، تبدیل نمودن جنگلات به زمین­های زراعتی و زمین های زراعتی به مسکونی، انتخاب زندگی پیشرفته و مادی، ضربه های محکم بر پیکر زمین پنداشته می­شود، که ادامه این روند خیلی نگران کننده است.

موصوف همچنان افزود که از جمع پنج درصد اراضی افغانستان که با جنگلات احاطه شده بود، در این اواخر ١،٨ درصد آن تخریب شده است.

اين مقام عاليرتبۀ اداره ملی حفاظت محیط زیست افغانستان گفت: "یک ارزیابی که دو سال قبل صورت گرفته، نشان می­دهد که وضعیت جنگلات در افغانستان، روبه بهبود نبوده و در حال حاضر قطع درختان در نقاط مختلف کشور بی­رحمانه ادامه دارد."

در همین حال، در پيام داکتر عبدالله عبدالله رييس اجرايى حکومت که از سوى سید فاضل سانچارکی مشاور ارشد امور فرهنگی اين رياست به خوانش گرفته شد، آمده است که ده ها سال جنگ، عدم حاکمیت قانون و خودسری­های صورت گرفته، صدمات جدی و جبران ناپذیری به محیط زیست وارد کرده و سیمای کشور را زشت و بد منظر ساخته است.

به گفته او، قطع بی رویۀ درختان، گسترش غیرمعیاری شهرها و قریه ها، عدم مراقبت جدی از جنگلات و باغ­ها، بی پروایی در برابر حیات وحش، رها کردن هزاران تُن مواد سمی در کوچه پسکوچه و سرک­های تمامی شهر، موجوديت دود و باروت ناشی از انفجارها و فیرها، زمین و فضای افغانستان را برای زندگی و تنفس آدمی دشوار و خطرناک ساخته است.

داگلاس کی (Douglas Keh) رییس برنامه های انکشافی سازمان ملل متحد برای افغانستان (UNDP)، در این نشست گفت که اقليم زمین در حال تغییر است و همه باید در مقابل آن آماده باشند.

موصوف با بیان اینکه منابع طبیعی در افغانستان خیلی تحت فشار قرار دارد، افزود که از مجموع ٦٥٥هزار کیلومتر مربع مساحت افغانستان، تنها ١٢ در صد آن قابل کشت است.

به گفته او، ٤٥ درصد زمین­های افغانستان را علفچر­ها تشکیل می­دهد که این زمین­ها نیز زیر تهدید قرار دارند و ٣٩ درصد اراضی این کشور، ساحات کوهستانی است.

به گفتۀ کی، ارقام و احصائیه ها نشان می­دهد که در بین سال­های ١٩٧٨ و ٢٠٠٢، میزان سه درصدی جنگلات افغانستان، ٥٠ درصد کاهش یافته است.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement