خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

ماه گذشته حدود ٢٠٠٠ تن در افغانستان کشته و زخمى شده اند

ماه گذشته حدود ٢٠٠٠ تن در افغانستان کشته و زخمى شده اند

Oct 13, 2016 - 16:42

کابل (پژواک،٢٢ ميزان ٩٥): در افغانستان با وجوديکه که ماه گذشته نسبت به يکماه قبل آن، ميزان رويدادهاى ناامنى ٢٥ درصد و گراف کشته شدگان و مجروحين ٣٥ درصد پايين بود؛ اما بازهم نزديک به ٢٠٠٠ تن کشته و زخمى شده اند.

اين ارقام، بر اساس گزارش هاى انتشاريافتۀ دوه ماه پيش آژانس خبرى پژواک تهيه شده است.

گزارش هاى پخش شدۀ آژانس خبرى پژواک در برج "سپتمبر" سال جارى ميلادى، که از معلومات منابع مختلف به دست آمده؛ نشان مى دهد که دراين برج، در ٢٧ ولايت افغانستان ١٤٣ درگيرى و حملات صورت گرفته است.

در زمرۀ حدود هر دو کشته و مجروح، يکتن آن در درگيرى روياروى طرف هاى متخاصم؛ از جمع نزديک به هر چهار تن يکتن آن درحملات هوايى؛ از جملۀ هر ٩ تن يک آن درحملات انتحارى؛ و متباقى ديگر در حملات مختلف کشته و زخمى شده اند.

 

 

نصف اين حملات در ولايات ننگرهار، فارياب، هلمند، کندهار، کابل و لوگر و متباقى در ٢١ ولايت صورت گرفته؛ اما پژواک ماه گذشته از بلخ، دايکندى، باميان، غور، پنجشير، سمنگان و بادغيس گزارش هاى حملات را دريافت  نکرده است.

از جمع حمله هاى متذکره، بيشترين آن (٢١) حمله در ننگرهار انجام شده و کمترين حمله (١ مورد) در ولايت نورستان رخ داده است.

نزديک به نصف اين حملات، در بين نيروهاى دولتى و مخالفين مسلح (طالبان و داعش) به طور مستقيم رخ داده است.

از جمع حملات ديگر؛ ٣٢ حملۀ مسلحانه، ١٨ حمله هوايى، ١٣ انفجار ماين هاى جاسازى شده درکنار سرک، سه انتحارى و متباقى ديگر آن، در نتيجۀ تعبيه کردن ماين هاى مقناطيسى روى بايسکل و موترسايکل، و در مناطق ديگر دراثر جاسازى مواد انفجارى صورت گرفته است.

کشته شدگان و زخمى ها:

گزارش ها نشان مى دهد که درحملات متذکره؛ درکُل ١٠٦٥ تن کشته شده و ٧٢٧ تن ديگر زخم برداشته اند.

در ميان کشته شدگان و مجروحين؛ مخالفين مسلح، نيروهاى دولتى و افراد ملکى شامل اند؛ اما پژواک به خاطرى ارقام ويژه را پخش کرده نمى تواند که منابع مختلف در مورد، اظهارات ضد و نقيض ابرازکرده اند و تفکيک همۀ آن ناممکن است.

نزديک به چهارم حصۀ اين تلفات، در ولايت ارزگان صورت گرفته و به ترتيب تلفات بيشتر در ولايات غزنى، ننگرهار و کابل رخ داده است.

جنرال متقاعد زلمى وردک يکتن از مبصرين امور نظامى، در مورد اينکه نسبت به حملات در ننگرهار تلقات کم است، گفت عامل اين است که درآنجا عمليات بيشتر نظامى توسط نيروهاى دولتى راه اندازى شده و مخالفين مسلح، زياد مقاومت نکرده اند.

موصوف افزود: "حملاتى که از سوى مخالفين مسلح صورت مى گيرد، ميزان کشته و زخمى در آن بيشتر مى باشد، آن هم به طور گروهى؛ تاجايى که ما اطلاع داريم، در ولايت ننگرهار عمليات گروهى مخالفين مسلح صورت نگرفته است."

وردک گفت که در ارزگان به خاطرى در حملات اندک، تلفات بيشتر واقع شده که اکثر عمليات و حملات، توسط مخالفين مسلح صورت گرفته است و اگر نيروهاى دولتى هم عمليات را راه اندازى کرده اند، مخالفين مسلح به طور گروهى به مقابله پرداخته اند.

جنگ زدگان صلح مى خواهند

کسانيکه اعضاى خانواده هاى شان را در جنگ ها از دست داده و يا مجروح شده اند، از طرف هاى درگير در جنگها مى خواهند که به جنگ خاتمه دهند و اختلافات شان را از طريق گفتگوها حل کنند.

عبدالاحد باشنده منطقه چشمۀ ولسوالى ميوند ولايت کندهار، که يک پسر کاکايش به تاريخ(٢٩سپتمبر) در انفجار ماين کنار جاده کشته شده و دو پسر کاکايش جراحت برداشته است، گفت که خانواده هاى زياد قربانيان جنگ در کندهار وجود دارند، که در نتيجۀ جنگ ها به گليم غم نشسته اند.

موصوف، از مخالفين مسلح دولت خواست که صلح را انتخاب نمايند و اگر جنگ مى کنند، نبايد در کنار جاده ها ماين جاسازى کنند.

موصوف نيز از دولت خواست که راه صلح را پيش گيرد؛ چرا که به گفتۀ وى، جنگ فقط مشکلات ايجاد مى کند و از حل آن عاجز است.

او افزود که به کاهش جنگ ها در ماه گذشته خوش نيست؛ چرا که با درنظرداشت تجارب زمان گذشته، مى داند که جنگ دوباره قوت مى گيرد.

ذبيح الله که برادرش حدود ١٤ روز قبل در شهر پلخمرى مرکز بغلان جراحت برداشته، نظر مشابه داشته و گفت: "برادرم حکمت الله، شاگرد صنف دوازدهم بود، در جريان آمدن به سوى خانه جراحت برداشت، فعلاً نيز در شفاخانه  است، متاسفانه که پايش قطع شده و يک زندگى پُر از مشکلات خواهد داشت. از هردو جانب مى خواهم که بعد از اين، جنگ را متوقف کرده و صلح نمايند."

جنرال زلمى وردک يکى از تحليلگران نظامى نيز به منظور جلوگيرى از جنگ و خونريزى، بر صلح با مخالفين مسلح تاکيد نموده گفت که کاهش و افزايش زمانى جنگ، به تاکتيک هاى جنگى طرف هاى درگير جنگ ارتباط دارد.

وردک  افزود: "گاهی يک طرف و گاهى هم طرف ديگر جنگ، اکمالات مى کنند و ياهم پلان هاى نظامى را تنظيم و طرح مى نمايند؛ از همينرو جنگ گاهى شدت مى يابد؛  متاسفانه که جنگ در افغانستان جريان دارد و قربانيان بيشتر آن افراد ملکى اند."

به گفتۀ او، براى تحکيم امنيت لازم است که مقامات حکومتى، از اختلافات داخلى خود صرف نظر نمايند، اصلاحات لازم را پياده و قانون را به شکل کامل تطبيق کنند؛ تا بتوانند حد اقل استراتيژى نظامى کوتاه مدت خود ا عملى کنند.

او گفت اين نيز لازم است که افغانستان، يک استراتيژى نظامى درازمدت داشته باشد.

وردک افزود که نيروهاى افغان در بخش جنگ روياروى، از نظر تهجيزات و امکانات خيلى قوى اند، وسايط زرهى، طياره هاى نظامى و هليکوپترها دارند؛ اما اينکه چرا نتايج مثبت ندارد، علت آن نبود مديريت لازم جنگ است.

رييس جمهور محمد اشرف غنى گفته که حاضر است مانند حزب اسلامى، با طالبان مسلح نيز مذاکرات صلح انجام دهد؛ تا جنگ متوقف و صلح تحکيم شود؛ اما طالبان تاکنون به خواست او پاسخ مثبت نداده اند.

حزب اسلامى در ١٥ سال گذشته، عليه دولت و نيروهاى خارجى مستقر در افغانستان، مبارزۀ مسلحانه داشت؛ اما بعد از دو سال مذاکرات پيهم، سولې هوکړه (موافقتنامۀ صلح) به تاريخ ٨ ميزان  با دولت افغانستان امضاء شد.

تورنجنرال دولت وزيرى سخنگوى وزارت دفاع ملى گفت که حکومت در مجموع کارهاى زيادى در بخش تامين اصلاحات، جلوگيرى از فساد ادارى و حاکميت قانون انجام داده است.

او افزود: "ما شاهد بعضى مشکلات در بخش هاى مختلف کشور و شمارى از ادارات هستيم؛ اما حکومت افغانستان در مجموع متعهد است که از هرنوع مشکل ممکن جلوگيرى نمايد."

موصوف در مورد کاهش حملات در ماه سپتمبر گفت: "ما عمليات جداگانه براى هر ماه داريم، در عمليات ما کاهش نيامده و بالمقابل تعداد بيشتر حملات دشمنان ما در ماه هاى جوزا، سرطان و اسد صورت مى گيرد؛ حملات آنها بعد از ماه هاى مذکور به شکل تدريجى کاهش يافته است."

وزيرى افزود که وزارت دفاع ملى، يک استراتيژى پنج ساله را به منظور کار همه جانبه و تقويت نيروهاى مسلح، ايجاد کرده که از سوى شوراى امنيت ملى تصويب شده و فعاليت هاى وزارت مذکور، مطابق استراتيژى مذکور پيش ميرود.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement