خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

جوانان رضاکار ساحه بند قرغۀ کابل را وجود کثافات پاک کاری کردند

جوانان رضاکار ساحه بند قرغۀ کابل را وجود کثافات پاک کاری کردند

Dec 05, 2016 - 16:18

کابل (پژواک، ۱۵ قوس۹۵): ده ها تن از رضاکاران با پاک کاری ساحۀ تفریحی بند قرغۀ کابل از وجود کثافات، از اقشار مختلف مردم خواستند تا در پاکی و صفایی محیط زیست خود سهم بگیرند.

در این برنامه که امروز با شعار"شهر پاک، شهر صلح است"، از سوی برنامه انکشافی ملل متحد(UNDP) به مناسبت" روز جهانی رضا کاران" راه اندازی شده بود، حدود ۲۰۰ تن از رضا کاران سهم گرفته بودند.

سید فرهاد زلمی سخنگوی برنامه انکشافی ملل متحد به خبرنگاران گفت: "روز جهانی رضاکاران برای ما این فرصت را داد تا اشتیاق مان برای بازگرداندن اماکن عامه، به شکلی که همه بتوانند در آن استراحت و بازی کنند، نشان دهیم.»

وی افزود که این نهاد، همه ساله از روز جهانی رضا کاران تجلیل می کند و امسال برنامه عملی پاک کاری بند قرغه را با حضور شمار زیادى از فعالان مدنی و کارمندان دولتی عملی کرد.

زلمی افزود: "روحیه رضا کاری، باید بین نسل نو کشور ایجاد شود و راه اندازی این کارزار در بند قرغه که یکی از معروف‌ترین محلات تفریحی کابل به شمار می ‌رود و پاک کاری آن از وجود کثافات پاک، فرهنگ رضا کاری را ترویج می دهد."

عبدالولی مدقق معاون اداره ملی حفاظت از محیط زیست، از تمام شهروندان کشور خواست تا به شکل رضاکار دست به دست هم بدهند و با  ادارات دولتی، برای پاکی و صفایی شهر و محل زیست خود تلاش کنند.

وی افزود: "حشر امروزی یک پیام مشخص دارد و آن اينکه ما بتوانیم مشترکا آگاهی عامه را در قسمت حفاظت از محیط زیست بلند ببریم و ما از این طریق بتوانیم این فرهنگ را زیاد تر ترویج دهیم."

عبدالتواب احمدی، رئیس تنظیف شاروالی کابل نیز با تاکید بر بهبود فرهنگ شهر نشینی گفت که برای داشتن یک شهر پاک و عاری از کثافات، بسیار مهم است تا این فرهنگ ترویج پیدا کند.

به گفته وی، همکار بودن دیگر نهاد ها و شهروندان با شاروالی کابل خیلی مهم است؛ بخاطر اینکه ریاست تنظیف به تنهایی قادر نیست تا شهر را پاک کند.

احمدی خاطر نشان کرد که همزمان با افزایش نفوس کابل، شاروالی با کمبود وسایط و امکانات لازم و پرسونل کاری مواجه است و در همین راستا آنان روی یک استراتيژی جامع بخاطر جمع آوری کثافات از سطح شهر کار می کنند تا بتوانند به شکل پایدار به این مسئله رسیدگی کنند.

کنشکا نصیری رئیس "شبکه حمایت" که این برنامه را سازمان دهی کرده است، گفت تا زمانی که مردم با شاروالی همکار نشوند، شاروالی به تنهایی نمی تواند شهر را به درستی از وجود کثافات پاک کند.

بازمحمد مبارز قهرمان رقابت های آزاد) Free Fight) که در این برنامه سهم گرفته بود، گفت که سهم گیری همه اقشار مردم در پاکی و صفایی شهر و محل زیست شان بسیار مهم است.

وی افزود که هر شهروند در زمینه پاک نگهداشتن شهر و محیط زیست خود مسوول است و باید در این زمینه اطلاع رسانی کند.

روز جهانی رضا کار در سال ۱۹۸۵ میلادی( ۳۱سال قبل) از سوی مجمع عمومی سازمان ملل نام گذاری شد تا روحیه رضا کاری را در میان ملل جهان افزایش دهد و سهم گیری سازمان های رضا کار را در عرصه صلح و انکشاف جامعه بهبود بخشد.

سازمان رضا کاران ملل متحد، از شرکای نزدیک برنامه انکشافی ملل متحد می‌باشد. این سازمان از ۲۷ سال قبل در افغانستان فعالیت دارد و رضا کاران این سازمان که شمار آنها به ۷۰ تن می رسد، در عرصه های حاکمیت قانون، محافظت از محیط زیست، حکومتداری خوب و اصلاح پالیسی در افغانستان مشغول خدمت هستند.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement