خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

براهمیت استفاده از تکنالوژی معلوماتی در پوهنتونها و امنیت سایبری تاکید شد

براهمیت استفاده از تکنالوژی معلوماتی در پوهنتونها و امنیت سایبری تاکید شد

Dec 21, 2016 - 16:49

کابل (پژواک، اول جدی ۹۵): کنفرانس تکنالوژی معلوماتی که به هدف امنیت سایبری تکنالوژی معلوماتی در تحصیلات عالی کشور، راه اندازی شده بود، امروز خاتمه یافت.

در  خبرنامۀ دفتر مطبوعاتی وزارت تحصیلات عالی، که امروز به آژانس خبری پژواک ارسال گردیده، آمده است که محور بحث این کنفرانس سه روزه را اهمیت استفاده از تکنالوژی معلوماتی در پوهنتون های افغانستان و چگونگی امنیت سایبری در کشور تشکیل می داد.

در این کنفرانس؛ محصلان، مقالات تحقیقاتی و پریزنتیشن های شان را روی موضوعات خطرات عدم امن بودن شبکه های ارتباط انترنتی، چگونگی ایمن سازی این شبکه ها، ضرورت های پالیسی سازی و مسوولیت های دولت در انفاذ قوانین خاص در زمینه، چالش ها و راه های حل جهت ایمن سازی شبکه های انترنتی ارايه و روى آنآ بحث و تبادل نظر نمودند.

به گفته وزارت تحصیلات عالی، اشتراک کنندگان خطرات، هک کردن سایت ها و شبکه های انترنتی را برجسته ساخته و بر ایجاد یک راهکار تطبیقی برای جلوگیری از این خطرات تاکید کردند.

فریده مومند وزیر تحصیلات عالی که در ختم این کنفرانس صحبت می کرد گفت که ایجاد مراکز بیشتر تکنالوژی معلوماتی در پوهنتون ها، محلی سازی ترافیک شبکه، بهبود وضعیت و توسعه شبکه  تحقیقاتی و تعلیمی افغانستان ( AFGREN) و همچنان ایجاد ساختار های شبکه به صورت معیاری و مطمئن، از دیگر برنامه های این وزارت می باشد.

به گفتۀ وی، استفاده از تکنالوژی معلوماتی در ادارات افغانستان، یک دهه قبل آغاز گردیده و اکنون تقریباً اکثر ادارات دولتی با این تکنالوژی مجهز می باشند.

 داکتر محمد نذیر پیروز رئیس بخش زیک پوهنتون تخنیکی برلین و هماهنگ کنندۀ تدویر این کنفرانس گفت که  از سال ۲۰۰۲ تکنالوژی جدید در یک پیشرفت سریع وارد افغانستان شد، که امروز در تمام پوهنتون ها و نهادهاى علمی، از تکنالوژی و انترنت  کار گرفته می شود.

وی، با بیان اینکه نرم افزار می تواند هک شود و بعضاً باعث جنگ های  سایبری نیز می گردد گفت که بناءً افراد فنی و متخصص برای مدیریت این تکنالوژی، نیاز است تا افغانستان نیز توانایی جلوگیری از هکرها را حاصل نموده و باید طی راه اندازی یک پالیسی ملی، به این موضوع پرداخته شود.

قرار است در اخیر این نمایشگاه، برای محصلانی که  بهترین پروژه ها را ساخته اند، جوایز نقدی از طرف IT Competence center (مرکز مهارت های تکنالوژی معلوماتی افغانستان) توزیع گردد.

تکنالوژی معلوماتی، یکی از اولویت های کاری جهان امروز به شمار می رود. اطلاعات و ارتقای دانش در زمینه تکنالوژی، یکی از ضرورت های مبرم انسانِ امروز است.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement