خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

عبدالله: باید تلاش صورت گیرد تا فضای سبز بیشتر شود

عبدالله: باید تلاش صورت گیرد تا فضای سبز بیشتر شود

Mar 18, 2017 - 18:14

کابل (پژواک، ٢٨حوت٩٥): رييس اجرایی حکومت می گوید که افغانستان، از سال ها به اینسو مورد تجاوز قرار دارد و فرصتی که باید برای سرسبزی، شکوفایی، آبادانی و رفاه صرف می شد، در دفاع از کشور سپری می شود.

داکتر عبدالله عبدالله رییس اجرایی حکومت، امروز در آغاز کمپاین ملی نهال شانی که در تپه های بند قرغه پروژۀ کمربند سبز شهر کابل، تحت شعار "غرس نهال- بقای حیات"، به حمایت از نیروهای دفاعی و امنیتی، صحبت می کرد، گفت فرصتی را که مردم در ساختن، زیبایی کشور و ایجاد شرایط بهتر زندگی و رفاه سپری می کرد، در دفاع از کشور سپری می شود.

موصوف افزود که هرچند نیروی جوان و سایر اقشار با وجود مشکلات «سخت حاکم»، هر کدام در کاری مصروف هستند؛ اما یک قسمت زیادی سرمایه، استعداد، توان، انرژی کشور در دفاع از استقلال و حق مردم صرف می شود.

وی با بیان اینکه کمربند سبز در یک شهر حیاتی می باشد، افزود که با توجه به ازدیاد نفوس، آبادانی و تغییر اقلیم، باید تلاش صورت گیرد تا فضای سبز بیشتر شود.

عبدالله تصریح نمود از اینکه این کمپاین، برای سرسبزی تمام نقاط شهر کابل در نظر گرفته شده، کار خوب است؛ اما مهم ترین مسئله در این کمپاین، پایدار بودن آن می باشد و هرگاه که نهالی سبز بماند، این موفقیت یک برنامه است.

موصوف، از مسوولین وزارت، زراعت، آبیاری و مالداری و اداره ملی حفاظت از محیط زیست خواست که در مورد پایدار و دقیق بودن وعده های خود پابند باشند.

به گفته او، تحت پوشش قرار گرفتن ١٥٠٠ هکتار زمین یک نوید خوب است؛ اما هرگاه هر شهروند یک نهال غرس کند، کمپاینی به مراتب وسیع تر خواهد بود.

او، از وزیر زراعت خواست که نهال ها را بدون بروکراسی به دهقانان و باغداران عرضه بدارند و زمین هایی را که نهال غرس می گردد، به اجاره ندهند و امور نگهداری آن ها را به ساکنان محل بگذارند؛ تا زمینه اشتغال فراهم گردد.

در همین حال، اسدالله ضمیر وزیر زراعت، آبیاری و مالداری گفت که غرس نهال و احیای ترویج نهال شانی در طبیعت، در حقیقت سرمایه گذاری در طبیعت است.

وی افزود که وزارت زراعت و آبیاری، برنامه کمربند سبز کابل را  در سطح کابل راه اندازی نموده است و این کمپاین بزرگ نهال شانی را به حمایت از نیروهای دفاعی و امنیتی، به همکاری سکتور خصوصی و مردم راه اندازی نموده است.

او خاطر نشان کرد که در سال ۱۳۹٥ با آغاز کمربند سبز شهر کابل، توانست زمینه بیش از دوصد هزار روز کاری را ایجاد کند و در سال پیش رو، زمینۀ کار برای حدود ١٣٠ هزار تن دیگر نیز فراهم خواهد شد.

ضمیر علاوه کرد که این کمپاین ساحات کوه تلویزيون، کوه شیردروازه، آسمایی، دامنه تپه های قرغه و دامنه های تپه قصبه خانه سازی را شامل می گردد.

وی افزود که قرار است در کمپاین سال ۱۳۹۶ در نقاط یادشده، حدود ١٥٠٠ هکتار زمین در این ساحه تحت پوشش قرار گیرد و به تعداد ٥٠٠ هزار نهال غرس خواهد شد.

او از مردم خواست که هر شهروند، باید در سال پیش رو یک نهال غرس نماید.

علامت: 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement