خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"نزديک به نيمى از مکتب هاى کشور فاقد ساختمان مى باشند"

"نزديک به نيمى از مکتب هاى کشور فاقد ساختمان مى باشند"

Mar 23, 2017 - 14:38

کابل (پژواک،٣حمل ۹٦): زنگ مکتب در حالى به صدا درآمد که در کنار برخى مشکلات ديگر چون کمبود کتب در مکاتب و غيره، هنوزهم نزديک به نيمى از مکتب هاى کشور فاقد ساختمان مى باشند.

اسدالله حنیف بلخی وزیر معارف کشور، امروز در مراسمی که به مناسبت آغاز سال تعلیمی ١٣٩٦ خورشیدی، در لیسه امانی شهر کابل تدویر یافته بود، گفت که اساس پیشرفت و ترقی یک جامعه، تعلیم و تربیه می باشد و به همین دلیل، وزارت معارف تلاش می نماید تا تعلیم و تربیۀ با کیفیت و متوازن را به اطفال و مردم افغانستان فراهم کند.

به گفته او انتظارمی ‎رود که امسال، حدود یک میلیون کودک که ۴۳ درصد آنان را دختران تشکیل خواهند داد، در مکاتب‎ جذب شوند و در مجموع تعداد شاگردان مکاتب به ٩.٢ ميليون تن برسد.  

اين در حالى است که صدها مکتب در سطح کشور، از اثر ناامنى ها مسدود مى باشد و کمبود کتب در مکاتب نيز از چالش هاى فرا راه وزارت معارف است.

مسوولان در وزارت معارف گفته اند نتوانسته اند که در فصل زمستان به ١٦ ولايت کشور، کتب درسى را انتقال دهند.

اما به گفتۀ آنها، رييس جمهور به وزارت دفاع ملی دستور داده است که آن وزارت را در بخش فرستادن کتاب‌های درسی به اين ولايات همکارى کند.

وزير معارف، در مراسم امروز گفت که سال گذشته، ساختمان ١٣٤ مکتب اعمار شده و در کُل تعداد مکاتبى که ساختمان دارد نزدیک به ۷٥٠٠ باب رسیده است؛ اما هنوزهم ۴۸ درصد مکاتب کشور فاقد ساختمان هستند.

وزیرمعارف همچنان خاطرنشان کرد که وزارت در همکاری با وزارت صحت عامه و صندوق کودکان ملل متحد (UNICEF) ، در نظر دارد تا هفتۀ یکبار تابلیت های ضد کم خونی و فولیک اسید (آهن) را به تمام شاگردان دختر صنوف پنجم تا دوازدهم، بدهد.

وزیر معارف گفت با پیشرفت ها در این زمینه چالش هايی هم وجود دارد؛ از جمله کمبود ساختمان هاى مکاتب، عدم دسترسی شمارى از اطفال به مکاتب، کمبود وسایل درسی و معلمين اناث، از جمله چالش های فرا راه این وزارت می باشد.

در این مراسم، پس از به صدا در آمدن زنگ مکتب از سوی محمد سرور دانش معاون دوم رییس جمهور، برای چند تن از شاگردان اناث تابلیت های یادشده، داده شد.

در همین حال، رولا غنی خانم رییس جمهور محمد اشرف غنی،  در پيام تصويرى که منتشر شد، به صدا درآمدن زنگ مکتب را امیدوارکننده خواند و اظهار اميدوارى کرد که شاگردان در این سال، بتوانند با خاطر راحت و فضایی امن و صلح به تعلیم شان دوام دهند.

وی علاوه نمود، انسان هايی که به زیبایی علم و معرفت آراسته اند، عَلَم بَردار پیشرفت و ترقی جامعه خود بوده اند؛ اما جوانان افغانستان «متاسفانه» با دهه های جنگ، از تسلسل علمی عقب مانده اند.

خانم رییس جمهور با تاکید افزود: «این موضوع سبب شده تا امروز با کمبود ظرفیت علمی روبه رو شویم و همچنان جنگ باعث شده تا ساختار و زیربناهایی تعلیمی ما صدمه ببیند.»

وی از مردم خواست که برای داشتن یک معارف با کیفیت که جوابگوی نیازمندی های جامعه افغانستان باشد، دست به دست هم داده مشترکاً تلاش نمایند و هرگز به «دشمن» اجازه ندهند که مردم را به روزهای تاریک جهالت برگرداند.

موصوف افزود: «بر ماست که مشعل علم و معرفت را روشن نگهداریم؛ زیرا تنها راه نجات یک ملت، فرا گرفتن علم و دانش است.»

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement