خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

داکتر عبدالله: در بخش تامين حقوق خبرنگاران تلاش هاى جدى انجام خواهم داد

داکتر عبدالله: در بخش تامين حقوق خبرنگاران تلاش هاى جدى انجام خواهم داد

May 08, 2017 - 18:11

کابل (پژواک، ١٨ثور٩٦): داکتر عبدالله رييس اجرائيه حکومت مى گويد که تلاش هاى جدى در بخش مصونيت حقوق و امنيت خبرنگاران انجام خواهد داد.

موصوف، اين اظهارات را ناوقت ديروز در مراسم تجليل از روز بين المللى مطبوعات که در قصر سپيدار برگزار گرديده بود و شمارى از ژورناليستان کشور نيز در آن حضور داشتند، ابراز داشت.

در اين نشست، دانش کروخيل رييس آژانس خبرى پژواک، به نمايندگى از خبرنگاران گفت که اکنون نيز آزادى بيان در کشور با چالش هاى زيادى مواجه است؛ اما حمايت حکومت در اين راستا مى تواند که چالش هاى يادشده را کاهش دهد.

او افزود: "آزادى بيان که فعلا در افغانستان وجود دارد، با ريختن خون خبرنگاران به ميان آمده است، ما به مبارزۀ خود در اين مورد ادامه مى دهيم."

کروخیل تاکید نمود که خبرنگاران و رسانه ها، بايد به منافع ملى و قانون در بخش آزادى بيان احترام داشته باشند.

موصوف همچنان گفت که خبرنگاران، همه ساله ميليون ها افغانى به حکومت ماليه مى دهند؛ اما کار خبرنگاران در رسانه ها، از سوى حکومت در تجربۀ کارى شمرده نميشود.

او افزود: "خبرنگار، يک وظيفۀ مقدس را پيش مى برد، به حکومت ماليه مى دهد؛ اما وقتيکه تصميم مى گيرد که در حکومت وظيفه بگيرد، مدت کارش در رسانه ها، در تجربۀ کارى شمرده نمى شود، که اين کار جفا به حقوق خبرنگار است."

به گفتۀ دانش، شمار زيادى از رسانه ها در افغانستان، با بحران اقتصادى مواجه اند، توان پرداخت معاش و تقاعد به خبرنگاران را ندارند.

او گفت: "رسانه ها به خبرنگار معاش مى دهد، اگر تقاعد وى از سوى حکومت پرداخته شود، يک کار بزرگ به خبرنگاران خواهد بود."

او نيز گفت که در بخش دسترسى به اطلاعات کوشش زياد صورت گرفته است؛ اما اکثريت ادارات حکومتى در اين راستا همکارى نمى کنند.

داکتر عبدالله رييس اجرايئه حکومت گفت که در چند روز گذشته، در نشست هاى مختلف حکومتى به شمول شوراى امنيت، از مشکلات خبرنگاران اطلاع يافته و تلاش ها را به منظور حل آن انجام مى دهد.

او افزود: "چيزى که کروخيل صاحب از آن يادآورى کرد، در نشست هاى شوراى وزيران و ساير ادارات، از آن يادآورى خواهيم کرد و براى آن، راه حل جستجو خواهد شد."

عبدالله نيز گفت که خبرنگاران در افغانستان، يک وظيفۀ بسيار مهم و پُر خطر را پيش مى برند و در اين راه قربانى هاى زياد داده اند.

او افزود: "کار خبرنگاران در رسانه ها، بايد از سوى حکومت در تجربۀ کارى محسوب گردد، من اين مسئله را تعقيب مى نمايم؛ اگر مشکل قانونى داشته باشد، بايد قانون براى آن تعديل گردد."

به گفتۀ او، آزادى بيان در افغانستان، نتيجۀ روشن قربانى ها و کار با ارزش خبرنگاران است.

عبدالله تاکيد نمود که خبرنگاران نيز بايد مسووليت پذير باشند و به قانون اقدام نمايند. حکومت وحدت ملى از آزادى بيان، رسانه ها و خبرنگاران شديداً حمايت مى کند.

در اين نشست، سيد آقاحسين فاضل سانچارکى معين نشراتى وزارت اطلاعات و فرهنگ نيز گفت که در بعضى موارد، خبرنگاران و رسانه ها نيز مرتکب تخطى و اشتباه مى شوند، که حکومت بايد با در نظرداشت وضعيت رفتار نمايد.

او گفت که در چند سال گذشته، حکومت دوسيه هاى خبرنگاران را بررسى نکرده، که اين کار به افرادى که در مقابل خبرنگاران از خشونت کار مى گيرند، اجازۀ عمل مشابه داده است.

سانچارکى، از مالکين رسانه ها نيز خواست که حقوق خبرنگاران را در نظر بگيرند و تنها به تجارت اکتفا نکنند.

او گفت: "ما به همه رسانه ها يک مکتوب متحدالمال فرستاديم، تا در مورد قرارداد کارى بين مالک و کارمند رسانه معلومات دهند."

به اساس معلومات موصوف، اخيراً ٥٥ رسانه به اساس مشکلات اقتصادى منحل شده است.

موصوف در پايان نشست، از سوى رياست اجرائيه به شمارى از خبرنگاران به شمول اباسين زهير خبرنگار آژانس خبرى پژواک و فعالان مدنى، تنديس و تقديرنامه داده شد.

اين در حالى است که ديروز محمد اشرف غنى رييس جمهور کشور نيز به محمد حسن خطاب خبرنگار آژانس خبرى پژواک و برخى خبرنگاران ديگر، مدال اهداکرد.

قابل ذکر است که برخى کارمندان ديگر آژانس پژواک نيز به مناسبت روز بين المللى مطبوعات(٣ مى)، از سوى ساير نهادها تقدير شده اند.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement