خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

والی بامیان: ما از منافع ملى خود به نفع هيچ کشورى نمى گذريم

والی بامیان: ما از منافع ملى خود به نفع هيچ کشورى نمى گذريم

Jul 20, 2017 - 14:56

باميان(پژواک،٢٩سرطان ٩٦): شمارى از باشندگان و مسوولان محلى ولايت باميان، ضمن تقبيح اظهارات اخير رييس جمهور ايران در موردساخت بندهای آب در افغانستان مى گويند که کشورهای همسايه هرمشکلى که دارند، ازطريق گفتگو آنرا با افغانستان حل نمايند.

حسن روحانی رييس جمهور ايران،  به تازه گى در سخنرانى اش در کنفرانس بين المللى تحت عنوان (مقابله با گرد و غبار: چالشها و راه حل هاى عملى) که در تهران با اشتراک نمايند‌گان ۳۴ کشور جهان به شمول افغانستان برگزار شده بود، از ساخت بندهای متعدد در افغانستان انتقاد کرده و گفته است  که تهران، نمی‌تواند در برابر ساخت بندها همانند بند کجکی، کمال خان، سلما و بندهای ديگر که برولايت ‌های خراسان و سيستان و بلوچستان ايران تأثيرگذار است، بی تفاوت بماند.

محمد طاهر زُهير والی باميان که امروز در يک گردهمايى اعتراضى در برابر سنخنان رييس جمهور ايران دراين ولايت صحبت مى کرد، اظهارات اخير حسن روحانى در مورد آبهاى افغانستان را تقبيح کرد.

وى افزود: "ما مذهب مشترک نه تنها با ايران، بلکه با تمامی کشور های اسلامی داريم واين به معنای آن نيست که ما از منافع ملی خود به نفع کشورهای بيگانه مى گذريم،  و ايران هم  فکر نکند که مى تواند از طريق مذهب، به افغانستان آسيب برساند."

والى  علاوه کردکه کشورهای همسايه ازجمله پاکستان وايران، در تلاش اندکه برای حفظ منافع ملی خود از هرگونه دسيسه بر عليه افغانستان کارگيرند و اين موضوع، بايد برای همه مردم افغانستان روشن باشد ودسيسه هاى  آنان را متوجه باشند.

دولت شاهی پوهش استاد پوهنتون باميان نیز از کشور های همسايه خواست که  از دخالت در امور داخلی افغانستان دست برداشته واگر مشکلی دارند، با ديپلماسی نرم وطبق نورم ها وحقوق بين المللی مشکل شانرا با افغانستان حل نمايند .

وی افزود: "ايران اگر مشکل آب با افغانستان دارد، مى شود از طريق گفتگو وطبق حقوق بين المللی آب موضوع را مطرح نموده با افغانستان باب گفتگو را باز نمايد و گفته های رييس جمهور ايران مبنی بر اينکه  که ما آرام نمى شينيم، غير ديپلماتيک ونشاندهنده زورگوی آن کشور مى باشد."

محفل که تحت عنوان (آب آبروی ماست، بايد حفظ گردد)؛ از طرف رياست حمايت های مردمی در باميان برگزار شده بود، ده ها تن از نمايندگان احزاب سياسی، جامعه مدنی، علما، متنفذين و ارگانهای دولتی در آن شرکت کرده بودند.

حکومت افغانستان نيز در برابر اظهارات رييس جمهورايران واکنش نشان داده و گفته است که مديريت آب های افغانستان، يکی از اولويت های دولت و مردم افغانستان مى باشد و حکومت وحدت ملى، اين مديريت را به شکل قانونى انجام ميدهد.

همچنان حکومت افغانستان گفته است که ساخت بندها، حق اين کشور است و تهديدی برای کشورهای همسايه نيست.

علامت: 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement