خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

منگل حسين:کويت مى تواند در روند صلح افغانستان نقش ميانجى را ايفا نمايد

منگل حسين:کويت مى تواند در روند صلح افغانستان نقش ميانجى را ايفا نمايد

Aug 17, 2017 - 17:23

کابل (پژواک،٢٦ اسد ٩٦):سفير افغانستان در كويت مى گويد که حکومت آماده گفتگو با مخالفان مسلح است و ميانجيگرى امير کويت مى تواند مخالفان مسلح را وادارنمايد تا با حکومت افغانستان وارد مذاکره شوند.

منگل حسين سفير افغانستان در كويت در مصاحبه اختصاصى با خبرنگار روزنامه (النهار)کويتى گفته است که افغانستان براى آوردن امنيت و صلح درکشور سعى و تلاش دارد و به همكارى امير دولت كويت كه در ميانجيگرى بين جناح هاى متخاصم همیشه نقش خوب ایفاء نموده،نياز دارد.

همچنان سفير افغانستان در كويت در مورد ممنوعيت ويزا براى كارگران افغان نيز يادآورى نموده، گفت: (( اين موضوع برايم اهميت خاص دارد، باوجود اينكه يك تعداد افغان ها در اين اواخر ويزاى كويت را دريافت نموده اند، اما به شكل عام ممنوعيت ورود افغان ها به دولت كويت بر حال خود باقى است.))

به گفته او، افغان های مقيم كويت به زندگى صلح آميز خويش در كويت ادامه مى دهند و هيچ قضيه جرايم جنايى در كويت ندارند .

این دیپلومات، افغانستان را قربانى اصلی تروريزم خوانده و از جامعه جهانى خواست تا تعريف مشخص براى تروريزم پيدا كنند، تا بر اساس آن در مقابل اين پديده مبارزه صورت گيرد.

همچنان وی دراين مصاحبه در مورد روابط افغانستان با کشورهاى همسايه ها و ايالات متحده آمريكا نیز صحبت نموده است.

جزييات بيشتر اين مصاحبه را اينجا بخوانيد

پرسش: شما مناسبات دوجانبه را چگونه ارزيابى مى داريد ؟

پاسخ : مناسبات ما با دولت كويت بسيار عالى بوده و اين مناسبات تاريخچه قديم داشته كه  شامل مناسبات بين هر دو ملت بوده و هم بين دو دولت و ما با هم برادر هستيم هر دو كشور مسلمان بوده و از ساليان متمادى كويت افغانها را در عرصه های مختلف كمك نموده و این کمک ها هنوز همه ادامه دارد.

پرسش: آيا تبادله ديدار هاى رسمى مقامات در آينده نزديك در نظر گرفته شده است .؟

پاسخ: رئيس جمهور اسبق افغانستان حامد كرزى از دولت كويت بازديد نموده است همچنان وزير خارجه نيز از كويت ديدار كرده است و ما به تقويت مزيد مناسبات كوشش خواهيم كرد و ما نياز به تحرك حكيمانه امير كويت نياز داريم تا به افغانستان امنيت اعاده شود.

پرسش: چطور امكان پذير است كه امير كويت در اعاده امنيت افغانستان سهم بگيرد ؟ و آيا كدام تقاضاى از ايشان كرده ايد ؟

پاسخ: والاحضرت امير كويت شخصيت بارز و معروف به سطح منطقه و جهان بوده و او داراى مناسبات حسنه با همگان مى باشد و در اين مورد دست پاك دارد او در آوردن صلح و امنيت در جهان، و موقف هاى بارز سياسى و انسانى داشته كه در قلب هاى مردم ما جايگاه خود را دارد. طوريكه كويت يك كشور كوچك از ناحيه مساحت ولى بزرگ از ناحيه موقف هاى خود و امير خود مى باشد، پس نزد ما اين دولت قابل اهميت بوده و ما با تمام وثوق گفته مى توانيم اگر امير كويت در اين راستا قدم بگذارد در اعاده صلح و امنيت در كشور ما نتيجه خواهد داد و مخالفين را در مذاكره با دولت وادار ساخته و نتايج اش مثمر خواهد بود.

پرسش: آيا كدام درخواست در اين مورد از امير کويت كرده ايد ؟

پاسخ: تا الحال در اين مورد تقاضا نكرده ايم و در آينده نزديك در نظر داريم تا موضوع را به او مطرح نماييم.

پرسش: داخل شدن امير در قضيه چگونه خواهد بود ؟

جواب: ما تا الحال در اين مورد اقدام نكرده ايم، ما منتظر موافقت امير را در اين مورد داريم، و هنگاميكه ميسر گردد، راه برد ها و مشورتها و راه حل هاى ممكنه را براى اعاده امنيت مطرح خواهيم كرد. خواه به ضيافت كويت باشد براى گردآوردن مخالفين و حكومت، مهم اين است كه به يك اتفاق برسيم و ما منتظر طرح و پيشنهادات والاحضرت امير خواهيم بود. ما نياز به ميانجيگرى والاحضرت امير، براى اعاده امنيت در افغانستان هستيم. و من از هنگام تقديم اعتمادنامه ا م به خوبى احساس كردم كه او به كشور ما اعتماد زياد دارد و ما ميبينيم كه وى به چى اندازه در حل مشكل كشورهاى خليجى سعى حكيمامه مى نمايد.

س: اوضاع سياسى كشور شما چگونه است ؟

ج:  اوضاع در افغانستان خوب است، ما يك رئيس جمهور منتخب، و داراى حكومت وحدت ملى هستيم كه مطابق پلان هاى تهيه شده براى انكشاف و رشد كشور كار مى نمايد و در مبارزه با دهشت افگنى عمل مى نمايد و در راستاى صلح با همه اطراف كوشان است، شوراى صلح در اين زمينه كار مى كند ما به ديموكراسى و به آزادى بيان يقين داريم و با حفظ مناسبات با همسايه ها پابند هستيم.

پرسش: حتى با پاكستان هم ؟

پاسخ: بلى، با پاكستان هم، زيرا كه آنها دوست هاى ما هستند، ما كدام مانع را در همكارى با آنها نه ميبينيم . چنانچه كه كه ما مداخلت ديگران را نه مى پذيريم پابندبه عدم مداخله در امور ديگران نيز مى باشيم. ما به اراده و ا ختيار ملت ها ارج مى گذاريم و علاوه بر آن خاطر نشان مى نمايم كه مذاكرات دوجانبه به صورت متداوم جريان دارد و ما هنوز هم دو ميليون مهاجر در خاك پاكستان داريم.

پرسش: تماس هاى شما با طالبان چگونه صورت مى گيرد ؟

آيا دفتر شان در قطر وجود دارد ؟

پاسخ : درست است كه از شش سال بدينسو دفتر طالبان در قطر وجود دارد و تماس هاى ما با آنها وقتا فوقتا صورت مى گيرد و ما آنها را به مذاكرات و پيوستن به پروسه صلح دعوت مى داريم .دروازه هاى گفتگو به روى مخالفين دولت باز مانده ايم و اراده جنگ با هيچ كس نداريم.

ما با دهشت افگنى در جنگ هستيم و همه را به مذاكرات و صلح دعوت مى داريم و راه حل مشكلات را فقط در مذاكره مى بينيم. پس حكومت به بازسازى كشور كوشش دارد و همه را براى مشاركت در اين پروسه دعوت مى نمايد.

پرسش:شما مبارزه با تروريزم را يادآور شديد، آيا هنوز هم در داخل افغانستان مركزهاى تروريزم وجود دارد ؟

پاسخ:افغانستان و مردم آن قربانى پديده تروريزم است و تروريزم مرز ندارد، تروريست ها در تمامى جهان به اعمال شوم خود دست بكار مى شوند، پس به جامعه جهانى، ضروى دانسته مى شود كه در مقابله به اين پديده شوم به دست جمعى به كار شوند و يك اجماع بين المللى به مفهوم تروريزم و مقابله به آن بميان آورند.

پرسش:شما مناسبات نزديك با آيالات متحده آمريكا و ايران داريد، چگونه موازنه را نگاه مى داريد؟

پاسخ: آيالات متحده آمريكا يكى از كشورهاى حامى افغانستان بوده و مناسبات ما با آنها حايز اهميت مى باشد، هكذا ايران يك كشور همسايه ما بوده و هنوز هم تقريبا دو مليون مهاجر افغان در آن كشور بسر مى برند و رئيس جمهور ما در مراسم حلف بردارى حسن روحانى اشتراك كرد و هدف ما تعميم امنيت بوده ما يك دولت مسالمت آميز بوده خواهان صلح مى باشيم.

س: اظهارات رئيس جمهور دونالد ترامب، در قبال افغانستان را چگونه مى نگريد ؟

ج: مناسبات ما به اساس بين الملل بوده نه مناسبات اشخاص، بلكه با حكومت ها و ملت ها بوده، آيالات متحده آمريكا ما را در ساحه سياسى اقتصادى و امنيتى و صحى همكارى و حمايت مى نمايد، و اين در رديف اول قرار دارد.

پرسش:چيزى كه در بالا گفتيد به سياست مربوط مى شود، لطفاً در مورد مناسبات دو كشور، در عرصه روباط تجارتی وضاحت دهيد، آيا در اين عرصه ها پيشرفتى صورت گرفته. ؟

پاسخ: بلى،ما در تلاش هستيم كه توجه سرمايه گذاران كويتى را به افغانستان جلب نماييم تا روابط تجارتى و اقتصادى ما نيز رشد نمايد، و اين فرصت خوبى است براى سرمايه گذاران كويتى كه در عرصه استخراج معادن سرمايه گذارى نمايند زيرا افغانستان داراى معادن مختلف بوده و همچنان فرصت سرمايه گذارى در عرصه زراعت وجود دارد ومشهور بودن لذت ميوه و سبزىجات، صنايع دستى از قبيل قالين افغانستان  و با داشتن سنگ هاى قيمتى افغانستان نيز مشهور بوده كه سرمايه داران كويتى مى توانند در اين بخش ها سرمايه گذارى نمايند.

پرسش: چه سهوليت ها را حكومت افغانستان براى سرمايه گذار به وجود آورده و آيا در اين زمينه ضمانت هاى وجود دارد ؟

پاسخ:ما يك كشورى هستيم كه با تعهدات خويش استاده ايم و حكومت ما سهولت هاى را به سرمايه گذاران فراهم مى دارد، و من اعتقاد دارم كه موقعيت مهم جغرافيائى كشور ما كه يك نقطه اتصال با كشورهاى آسياى مركزى به شمار مى رود، مجال بيشتر را به سرمايه گذاران فراهم مى دارد.

پرسش: وضعيت افغان هاى مقيم كويت چگونه است و به چه تعداد هستند ؟

پاسخ: از نگاه اعداد و شمار افغان هاى مقيم در كويت تعداد قابل ملاحظه بوده و آمار آنها در حدود ١٥ هزار الى ٢٠ هزار تخمين مى شود و اين آمار دقيق نيست و افغانهاى مقيم كويت در بخش هاى مختلف مصروف كار مى باشند، بعضى آنها در حدود چهل سال قبل به كويت وارد شدند.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement