خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

پول های کمک شده برای بيجاشدگان کندز به مستحقين داده نشده است

اجتماع

آرشيف

فيچرها

آرشيف

پول های کمک شده برای بيجاشدگان کندز به مستحقين داده نشده است

Aug 23, 2017 - 15:29

شهرکندز (پژواک، اول سنبله٩٦): شورای ولایتی و باشندگان ولایت کندز می گویند که پول های کمک شده برای بيجاشدگان اين ولايت، از سوی مسوولین حیف و میل گرديده و به مستحقين داده نشده است.

 رييس جمهور کشور، در پى سقوط بار دوم شهر کندز به دست طالبان، ۱۴۰میلیون افغانی برای بيجاشدگان اين ولایت مساعدت کرد، که به گفتۀ مقامات محلى اين ولايت، ۷۰ میلیون افغانى برای بیجاشدگان توزیع شده و ۷۰ میلیون دیگر، تازه به اين ولايت رسيده است.

سلیمان۷۰ساله که با پنج عضو خانواده اش در یک خانۀ خرابه درشهر کندز زندگى ميکند، مدعى است که  بيشتر کمک ها به نام بيجاشده ها از سوى مسوولين اين ولايت حيف و ميل شده است.

سلیمان افزود: "ما در این خانۀ خرابه شب وروز خود را با مشکلات سپرى ميکنيم ، نان صبح و شام را نداریم، اکثرطفل هاى ما را آفتاب زده و مريض اند، حکومت بايد غم ماره بخوره، اشک ما ره خشک کنه."

اين مرد کهن سال درادامه صحبت هايش افزود، پول که به نام بيجا شده ها آمده است، بيشترآن حيف وميل شده، دولت بايد عدالت را تامين کند .

شفیقه مادر چهار طفل نيز از زمره اين بيجا شده ها مى باشد. وى درحاليکه از وضعیت خراب زندگى اش شاکى بود ، دولت را در قسمت کمک رسانی به خانواده هاى بيجا شده ، ناکام خواند .

شفیقه به پژواک گفت: "خانۀ ما خراب شد، در بدر شدیم، طفل هايم شب و روز مریض مى باشند، تاهنوزبرای ما هیچ کمک صورت نگرفته است، هر بارى که کمک می آید، به جيب مسوولين ميره، ما غریبان گشنه و تشنه هستیم."

تعدادى ديگر از بى جاشدگان کندز نيز چنين اظهاراتى داشتند.

از سويى هم شورای ولایتی نیز از حیف و میل پول های کمک به خانواده هاى بيجاشده ، سخت انتقاد کرده و مسوولین حکومتى را به خورد و بُرد متهم میکند.

زرگل عالمی منشی شورای ولایتی کندز،  درصحبت باپژواک ادعا کرد که کمک برای مستحقين، نمیرسد و در بین مسوولین حیف میل میشود.

وى در اين مورد کدام سند ارايه نکرد اما افزود: "پول حیف و میل میشه، اگر حیف و میل نشود؛ چرا مردم داد  وفغان شان اینقدر میبراید؛ چرا میگه برای ما نرسیده است؛ هر دقیقه مردم به شورا می آیند، ما این مسئله را جدی بررسی مى کنيم."

صفی الله امیری عضو دیگر شورای ولایتی کندز  نيز گفت که پول کمک شده، به بيجاشدگان نرسيده است.

وى افزود: "تا کنون ميليون ها افغانى به نام کمک به بيجا شده ها به اين ولايت رسيده؛ اما بيشتر اين مبلغ به جيب بزرگان ریخته شده است."

اين مقام محلى تاکيد کرد که اين روند، بايد شفاف شود و کمک بايد براى مردم مستحق برسد.

اما سید محمود دانش سخنگوی والی کندز، گفته های شورای ولایتی ومردم مبنى برحيف ميل شدن کمک ها به بيجا شده ها را بی بنیاد دانسته گفت که اين پروسه شفاف است.

به گفته وى؛ در کميته توزيع کمک ها به بيجاشدگان عضو شوراى ولايتى؛ نماينده امنيت ملى، نماينده مقام ولايت و نماينده مردم وجود دارد؛ پس هيچ امکان ندارد که کمک ها حيف و ميل شود.

وى افزود: "در ابتدا کمک به کسى داده مى شود که هم بيجاشده باشد و هم متضرر شده باشد و تمام گفته هاى شوراى ولايتى و مردم در اين مورد را رد ميکنم."

طبق معلومات دانش؛ در اين دور ٧٠ ميليون افغانى براى شش هزار خانواده توزيع مى شود که براى هرخانواده، مبلغ ١١١٣٠ افغانى  پرداخت ميگردد.

کندز از ولايت هاى نا امن افغانستان است، طى دو سال گذشته، اين ولايت دوبار به دست طالبان سقوط کرد، که از اثر جنگ هاى پى هم، تعداد زيادى از باشندگان اين ولايت بيجاه شده اند.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement