خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

نقش زنان در ادارات دولتى ولايت جوزجان کمرنگ است

نقش زنان در ادارات دولتى ولايت جوزجان کمرنگ است

Aug 30, 2017 - 16:35

شبرغان (پژواک،٨سنبله ٩٦): شماری از زنان در ولایت جوزجان میگویند که نقش زنان در تشکیل اداری ولایت، خیلی کمرنگ است و در روند استخدام آنها موانع و چالش های زياد وجود دارد.

آنها درحالی به این مسایل اشاره میکنند که پیرامون مشارکت زنان درپروسه حکومتداری خوب، اجلاسى از طرف دفتر یوناما در ریاست امور زنان برگزار گردیده بود .

سیما یکتن از زنان اشتراک کننده در این اجلاس گفت که برای مشارکت زنان در پروسه کار اداری سهم و نقشی داده نمیشود  و در پُست معاونت ولایت، کسی کار میکند که از ضعف و ناتوانی درجلسه روی چوکی نشسته نمیتواند؛ آیا ضرور است تا در پُست معاونت ولایت یک آدم مریض کار کند.

او افزود: "آیا نمیشه که به عوض معاون فعلی ولایت، یک زن جوان در این پُست ایفای وظیفه کند."

سیما علاوه کرد که وقتی زنی برای شمولیت کار در یک اداره درخواست میدهد، با ده ها مشکل مواجه میشود و حتی تقاضای غیراخلاقی از او صورت میگیرد .

اين زن گفت: "حقوق زنان در اینجا پا مال است, زنان اینجا زیر سنگسار اند و من شماری  زنانی را  سراغ دارم وقتیکه میخواهند معاش خود را بگیرند، شوهران شان تا بانک آنها را همراهی کرده پولش را میگیرند و خودش را پس از امضای تعرفه بانکی، رخصت میکنند."

جمیله عباس يکتن از زنان ديگر گفت که زنان بنابر موجودیت مسایل منفی در جامعه امروزی، نمیتوانند برای کُرسی های بلند خود را کاندید نمایند .

او افزود که  اگرزنی در پروسه امتحان برای شمولیت کار اشتراک کند، از طرف برخی مردان برایش مشکلات خلق میشود؛ اما  مردان با دادن چند افغانی رشوه شامل کار میشوند.

وی افزود: "من بالای حکومت اعتبار ندارم؛ چون اگر مردی امتحان دهد، با پول موانع را از سر راه میبردارد و برای زنان مشکلات و موانع اخلاقی خلق میکنند و از آنها تقاضای ناباب صورت میگیرد و این معضل را برخی از مردان در داخل ادارات دولتی خلق کرده اند که باید خود را اصلاح کنند."

حلیمه صدف عضو شورای ولایتی جوزجان گفت که در ترکیب ادارات دولتی، نقش زنان خیلی کمرنگ است و طور مثال, در چوکات ولایت؛ مدیریتی به نام جندر ایجاد شده که مسوولیت این بخش کاری را نیز یک مرد به عهده دارد.

خانم صدف اضافه کرد که ترکیب کارمندان در چوکات اداری ولایت، طوری است که زنان در آن کمتر و مردان بیشترحضور دارند؛ اگر زنی بخواهد در این محدوده مشکلات خود را طور باز بیان کند، برایش هیچگونه امکانات وجود ندارد .

زویا  زلال  یکتن از زنان دیگر گفت با آنکه زنان زیادی در بخش های مختلف ظرفیت سازی شده اند؛ اما به آنها فرصت کاری میسر نیست.

این زن افزود: "ما ازدفتر یوناما میخواهیم با اعمال فشار بالای حکومت, آنها را وادارند تا به زنان فرصت های کاری را مساعد سازند که زنان نیز در سیرو انکشاف جامعه نقش داشته باشند."

در این حال؛ قدرت الله وطن  آمر کار ریاست کار و امور اجتماعی ولایت جوزجان گفت که در حال حاضر، ٣٠ فیصد کارمندان را در ترکیب ادارات دولتی زنان و دختران تشکیل میدهند .

وی ادعای شماری از زنان را در رابطه به عدم موجودیت پروسه شفاف جذب کارمندان زن درادارات دولتی رد کرده گفت که  برخی از خانواده ها، بنابر ملحوظاتی نمیخواهند زنان و دختران  شان درادارات دولتی کار کنند .

موصوف خاطر نشان ساخت که  حاکمیت فرهنگ و سنت های ناباب در محیط برخی از خانواده ها باعث شده که شماری از زنان و دختران، از مشارکت در پروسه کار حیات اجتماعی باز مانند .

او گفت که ملحوظات دیگری چون نداشتن ظرفیت کاری نیز باعث شده که برخی زنان، از شمولیت در کار محروم شوند و این موضوع بستگی به شایستگی و لیاقت خود زنان و دختران دارد.

همچنان انجنیر عبدالرحمان محمودی معاون مقام ولایت جوزجان گفت با آنکه تعدادى از زنان در ترکیب ادارات دولتی مصروف کار اند؛  اما  این رقم بسنده نیست.

محمودی نیز بر موجودیت عُرف و عادات ناپسند در جامعه اشاره کرد که این معضل، فرصت کار را از زنان گرفته است.

او اما گفت: "ما تلاش خواهیم کرد تا برای زنان زمینه مشارکت بیشتر را در امور کاری مساعد نماییم و نقش آنها را در ادارات دولتی، به اندازه تعداد مردان مساوی سازیم."

در اخیر این اجلاس نمایندگان دفترسازمان ملل متحد, پیشنهادات زنان را یادداشت نموده تعهد کردند که آنرا طی نشست هايی که با مقامات صالحۀ کشور در مرکز دارند ارایه میکنند و برای حل این معضل، راه مناسبی را جستجو کرده, سلسله برگزاری چنین جلسات را با زنان در آینده ادامه میدهند.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement