خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

سيک ها و هندوهاى غزنى خواهان مکاتب ويژه در اين ولايت هستند

سيک ها و هندوهاى غزنى خواهان مکاتب ويژه در اين ولايت هستند

Sep 03, 2017 - 09:59

شهرغزنى (پژواک، ١٢ سنبله ٩٦): شمارى از سيک ها و هندوهاى شهر غزنى مى گويند که عدم توجه حکومت و آزار و اذيت اطفال شان در مکاتب، باعث شده که اطفال شان از تعليم و درس محروم شوند.

هندوهای شهر غزنى مى گويند که اولادهاى شان بايد تعليم نمايند تا در آينده مانند ديگران داکتر، انجنير، اقتصاد دان و حقوقدان شوند؛ اما رسيدن به موقف ياد شده در شرايط کنونى  مشکل است.

سنپال سينگ ١٦ ساله،  در شهر غزنى به آژانس خبرى پژواک گفت که در مکاتب دولتى و خصوصى، با رفتار زشت ساير متعلمين مواجه مى شود.

او افزود که هندوها به ويژه سيک ها اکثراً از سوى متعملين ديگر لت و کوب مى شوند و يا هم به آنها الفاظ زشت و توهين آميز استعمال مى کنند.

موصوف افزود: "به ما حرف هاى بد مى گفته  و يا هم مى گويند که شما کافران هستيد؛ چرا قران نمى پذيريد، زندگى همراه شما نا مشروع است."

همچنان مهيش يکى از شاگردان ديگر، به پژواک گفت که در اثر رفتار بد، با مکتب خداحافظى کرده و به مندر(عبادتخانۀ آنها) درس مى خواند.

موصوف افزود: "افرادى که اقتصاد خوب دارند، اولادهاى خود را در مکاتب خصوصى داخل کرده؛ اما در آنجا نيز با رفتار زشت مواجه مى شوند."

او گفت که در مندر، براى آنها فقط زمينۀ تعليم مذهبى مساعد است؛ اما مجبور است که تنها تعليم مذهبى خود را کسب نمايند.

سيک هاى غزنى مى گويند که در قوانين افغانستان، در مورد آنها و حقوق اطفال شان چيزى واضح گفته نشده؛ از همين رو اکثرا با مشکلات مواجه مى شوند.

دليپ سينگ نمايندۀ محلى هندوها و سيک هاى غزنى، در مورد اين موضوع به پژواک گفت که از سوى دولت مانند ساير ولايات کشور توجه لازم صورت مى گيرد.

او افزود که با اطفال شان در مکتب رفتار زشت مى شود، که در اثر آن اکثريت هندوها و سيک ها بيسواد مانده اند.

وى افزود: "اطفال ما سواد ندارند؛ چرا که به مکتب نمى روند."

موصوف بر حکومت تاکيد نمود که براى حل اين مشکل، يک مکتب ويژۀ سيک ها و هندوها در غزنى ايجاد نمايد.

اين در حالى است که چند سال قبل نيز يک مکتب کوچک براى سيک ها و هندوها در شهر غزنى ساخته شده بود؛ اما يک مرمى هاوان بر آن اصابت نمود و تخريب شد.

دليب سينگ گفت: "از وقتیکه بر مکتب ما مزايل اصابت کرد،  کسى از ترس به مکتب اطفالش را روان نمى کند."

موصوف افزود که اگربه اين مشکل رسيدگى صورت نگيرد، تحرکات مدنى را آغاز خواهند کرد.

محمد عابد عابد رييس معارف غزنى در مورد اين موضوع به پژواک گفت که فعلا هندوها و سيک ها کدام مکتب ويژه ندارند.

او افزود: "يک مکتب وجود دارد که هم هندوها و هم مسلمان ها در آن درس مى خوانند، مشکل را مى پذيرم؛ اما کوشش مى کنيم که يک راه حل جستجو نماييم."

به گفتۀ عابد، بر استادان تاکيد شده تا به متعملين مفکوره دهند که نبايد با متعلمين هندو و سيک، رفتار نادرست انجام دهند.

قابل ذکر است که در سراسر افغانستان، حدود ششصد خانوادۀ هندو و سيک سکونت دارند، که اکثريت آنها در ولايات غزنى، کابل، ننگرهار و پکتيا مى باشند.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement