خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

از برخى آثار تازه چاپ شده در مورد برهان الدین ربانی روگشایی شد

از برخى آثار تازه چاپ شده در مورد برهان الدین ربانی روگشایی شد

Sep 17, 2017 - 16:40

کابل(پژواک، ۲۶سنبله ۹۶): از مجموعه مقالات نوشته شده در مورد شخصیت برهان الدین ربانی رهبر فقید جمعیت اسلامی و رئیس جمهور اسبق، و پنج اثر شامل سخنرانی ها و دست نوشته های وی، روگشایی شد.

این آثار، امروز در مراسمی در کابل که با حضور عبدالله عبدالله  رئیس اجرایی حکومت و شماری از مقام های حکومتی، برخی چهره های سیاسی و فرهنگیان برگزار شده بود، معرفی شد.

عبدالله عبدالله گفت که برهان الدین ربانی شخصیتی بود عاشق خدا، عالم و عارف که آثار او یک غنیمت بزرگ علمی، تاریخی، و فرهنگی کشور است.

وی افزود: "استاد ربانی عالمی بود که به علم خود عمل می کرد؛ آثار استاد یک میراث بزرگ معنوی است که رفتار، گفتار و سخنان وی نیز جزیی از میراث معنوی ما به شمار می رود."

رئیس اجرایی حکومت با بیان این که صلح و امنیت از آرمان های اصلی ربانی بود، گفت: "هرگاه  افغانها اتحاد و اتفاق شانرا از دست ندهند، درآینده های نه چندان دور با کمک و یاری خداوند آرمان های استاد دراین کشور تحقق پیدا خواهد کرد."

فضلی آماج، رئیس مرکز " تدوین آثارشهید" که آثار برهان الدین ربانی و مقالات نوشته شده در مورد او را منتشر می کند گفت که این مرکز، بعد از جان باختن رهبر فقید جمعیت اسلامی ایجاد شده است و تا اکنون ۲۶ اثر را چاپ و به دسترس مردم قرار داده است.

برهان الدین ربانی، رهبر جمعیت اسلامی افغانستان، رئیس جمهور و رئیس اسبق شورای عالی صلح، در ٢٩ سنبله سال ١٣٩٠ در خانه خود در شهر کابل بر اثر حمله یک مهاجم انتحاری که خود را حامل پیام صلح طالبان خوانده بود، کشته شد.

به گفته وی، برهان الدین ربانی از سال ۱۳۴۱ هنگامی که محصل بود به نوشتن و کتاب، رساله و مقاله می پرداخت که یک تعداد هنوز پراکنده است و چاپ نشده است.

آثاری که امروز معرفی شد؛ شامل مجموعه مقالات نویسندگان و چهره های مختلف سیاسی و فرهنگی در مورد برهان الدین ربانی، نگاهی به آثار وی، مجموعه سخنرانی های ربانی بین سال های ۱۳۸۴- ۱۳۸۲، مجموعه سخنرانی های سیمینار نیم قرن مبارزه و رهبری، پیغام رهبر و کاروان حرم( دست نوشته های ربانی) می باشد.

سید ابراهیم حکمت یکتن از نویسندگان کشور که در این مراسم شرکت کرده بود گفت: "نوشته های استاد(ربانی) در جوانی آن قدر پختگی که امروز دارد، نداشت؛ رعایت آداب، اصول نویسندگی، واضح بودن قضایا، آگاهی وسیع و تسلط به موضوع در آثارش دیده می شود."

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement