خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

مشاور رئیس جمهور: اتهام ماهیت تروریستی بر مکاتب افغان-ترک بی بنیاد است

مشاور رئیس جمهور: اتهام ماهیت تروریستی بر مکاتب افغان-ترک بی بنیاد است

Sep 18, 2017 - 19:48

کابل( پژواک ۲۷سنبله ۹۶): مشاور رئیس جمهور می گوید که متهم شدن مکاتب افغان-ترک به داشتن ماهیت تروریستی از سوی یک مقام ترک، بی بنیاد است و این مکاتب باید گسترش داده شوند.

یوسف پشتون این موضوع را امروز در مراسمی که به مناسبت تقدیر از مدال آوران مکاتب افغان-ترک در کابل برگزار شده بود، بیان کرد.

وی که رئیس کمیته اولیای شاگردان مکاتب افغان-نیز است، گفت:"  هدف ما حفظ این نهاد بزرگ تحصیلی وتعلیمی است، نهادی که به اسلام معتدل معتقد است اما از سوی یکی از مؤسسات ترک بنام تیکا  به این مکاتب اتهام تروریست بودن زده می شود."

یوسف پشتون گفت:" من به ملت  ترکیه خطاب می کنم که نه تنها افغان-ترک را حمایت کنند بلکه گسترش بدهند و بزرگ اش سازند. "

مشاور رئیس جمهور افزود:"من خودم شخصا با والی هرات تماس می گیرم تا با مسؤل تیکا از نزدیک ببینیم که به چه اساس مکاتب افغان-ترک را تروریست خوانده است، آیا  کدام ثبوتی دارد ؟ اگر ندارد می گوییم که  دروازه به رویت بازاست برو خدا حافظت."

چند روز پیش علی ارغون چینار مسؤل نهاد توسعه و همکاری جهان ترک (تیکا) در هرات، فعالیت این مکاتب را دارای ماهیت "تروریستی" خواند و از حکومت وحدت ملی خواست تا آنها را ببندد.

یولماز حاتم یکتن ازاستادان افغان-ترک گفت دانش آموزان این مکاتب که در المپیادهایی مختلف از سال ۲۰۰۳تا ۲۰۱۷میلادی  شرکت کرده اند، توانسته اند  ۱۰۴۶مدال را به افغانستان به ارمغان آورند.

وی گفت که تنها در سال جاری( ۲۰۱۷) دانش آموزان این مکاتب بیش از ۱۷۰ مدال را از مسابقات بین المللی بدست آورده اند که  ۶۳مدال آن طلا، ۷۶ نقره و ۳۲ برونز می باشد .

وی افزود که درامتحان کانکور سال ۱۳۹۵، ۵۶۸ دانش آموز مکاتب افغان-ترک شرکت کردند که از آن جمله ۵۶۳ به فاکولته های مختلف راه یافته اند.

کمال ناصر اصولی، نماینده ولسی جرگه که در این مراسم شرکت کرده بود گفت:" رهبران سیاسی، مکاتب افغان ـ ترک را شکار بازی های سیاست گرانه خود نسازند."

وی افزود:" سیاسیون ما جنگ های داخلی را از اثر نبود سیستم می دانند، اگر می خواهند در کشور سیستم بوجود بیاید، پس باید مکاتب افغان- ترک را حمایت کنند."

احسان الله انوری، یک تن از دانش آموزان لیسه آریانا افغان-ترک که توانسته است  در سال جاری از المپیاد بلغارستان مدال طلا کسب کند، گفت که در امتحان ریاضی این رقابت بین المللی مقام اول را گرفته است.

وی به پژواک گفت:" هم خودم تلاش می کنم که جایی برسم هم محیط مکتب افغان-ترک فضای رقابتی دارد که  باعث می شود تا ما پیشرفت کنم."

انوری خاطر نشان کرد که باید از سیاسی کردن این مکاتب خودداری شود و اجازه داده شود فعالیت کنند و حتی گسترش داده شوند.

برآورد شده است که حدود هشت هزار دانش آموز در مکاتب افغان-ترک در کابل، مزارشریف، هرات، کندهار و جلال آباد درس می خوانند.

پیش از این برخی مقام های ترک مدعی شده بودند که این مکاتب به فتح الله گولن وابسته است و حکومت افغانستان باید آنها را مسدود کند. گولن، روحانی ناراضی ترک و مخالف سیاست های رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه، به دست داشتن در کودتای اخیر ترکیه متهم شده است و حامیان آن نیز تحت پیگرد دولت ترکیه قرار دارند.

وزارت معارف گفته است که از فعالیت این مکاتب رضایت دارد و فیصله در مورد سرنوشت مکاتب مذکور به تصیم رئیس جمهور افغانستان وابسته است.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement