خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"فساد عامل کار بى کيفيت برخى پروژه ها در پروان شده است"

"فساد عامل کار بى کيفيت برخى پروژه ها در پروان شده است"

Sep 24, 2017 - 11:24

چاريکار(پژواک، ٢ ميزان ٩٦): يافته هاى آژانس خبرى پژواک نشان مى دهد که در ولايت پروان يک ديوار استنادى، ساختمان يک مدرسه و دو سرک بى کيفيت ساخته شده است.

برخى منابع مى گويند که فساد ادارى، دادن قراردادها به زورمندان و حمايت برخى مقام ها، عامل اين مشکل مى باشد.

سرک ها

به اساس معلومات عبدالمتین قدوسی عضو شورای ولایتی پروان، کار ساخت و کانکريت انداختن سه و نيم کيلومتر سرک منطقۀ اجمیل تا قلندرخيل در مرکز پروان نيز با سى ميليون افغانی بودجۀ وزارت احيا و انکشاف دهات، از سوى شرکت راشد سلطانى پيش برده مى شود.

وى گفت: «صد متر این سرک در یک قسمت نمناک بود، آب را از زمین کش می کرد، برای شرکت گفتیم که جغل اندازی و پرکاری خوب کند؛ اما سطحى از سر آن گذشت؛ از مسوولان شرکت خواستیم که دوباره پرکاری و جغل اندازی کند که سرک بی کفیت ساخته می شود؛ اما نکرد.»

شیرمحمد انجنير شرکت راشد سلطانی گفت که این يکصد متر سرک را دوباره پرکارى و پخته کارى مى کند؛ زيرا کارى که تا حال انجام داده است، قناعت قدوسى صاحب را حاصل نکرده است.  

همچنان باشندگان محل، از بى کيفيت بودن پنج کيلومتر سرک از بازار ولسوالى سيدخيل پروان تا به پل ملا عزيز ولسوالى حصۀ دوم ولايت کاپيسا، شکايت دارند.

حاجی قندآغا باشنده آقتاش ولسوالی سید خیل، به خرابى هاى اين سرک اشاره نموده گفت: «این سرک در سال ١٣٨٧ بی کيفیت ساخته شده، پُرکاری و لودرکاری درست نشد، قیر در روی ریگ پاش دادند و پس از یک سال، تخریب سرک شروع شد و حال بسیار خراب شده که خود شما می بینید.»

وی در کُل وجود فساد اداری را در همه بخش ها سبب بی کيفیت بودن پروژه ها عنوان نموده گفت که اکثراً زورمندان، قرارداد پروژه ها را از دولت می گیرند و هر چند که پروژه ها را بى کيفيت کار کنند، مردم محل از ترس آنان صداى خود را بلند کرده نمى توانند.

غلام حضرت باشنده قریه «چینکی» ولسوالی سید خیل و ريیس شورای مردمی این ولسوالی نيز گفت که سرک يادشده، بى کيفيت کار شده و بعد از یک سال تخریب گرديده است.

او افزود: «سرک کپرک پیدا کرده، موترها به مشکل رفت و آمد می کنند و در باران و برف آب در چقری هاى سرک ایستاد می شود، هیچ وقت داغگیری هم نشده است.»

در عین حال، محمد لمر عثمانیار ولسوال سید خیل نیز بی کيفیت کار کردن این سرک را تاييد کرد؛ اما گفت زمانی ساخته شده است که وى ولسوال نبود.

اما موصوف افزود که پيشنهاد قيرريزى دوبارۀ اين سرک را رياست فوايدعامۀ پروان منظور کرده و در آيندۀ نزديک کار آن آغاز خواهد شد.

دیوار استنادی

سید اکرام ملک قریۀ دشت هوفیان شریف مرکز ولايت پروان، به آژانس خبرى پژواک گفت که حدود شش ماه پيش، کار ساخت يک هزار متر ديوار استنادى جوى «اجمیل» در اين منطقه از بودجه رياست احيا و انکشاف دهات، از سوى شرکت «راشد سلطانى» آغاز شد و اکنون تکميل شده است.

به گفته او چندى پيش، زمانى که حدود ٧٠٠ متر اين ديوار ساخته شده بود، ديد که در برخى قسمت هاى اين ديوار، در عوض سمنت از گل کار گرفته شده بود.

او در محل کار، سنگ هاى برخى قسمت هاى اين ديوار را به سادگى توسط دست خود دور کرد و نشان داد که در وسط ديوار، از گل استفاده شده بود و همچنان از برخى قسمت هاى ديوار، آب جارى شده بود.

موصوف گفت که باشنده هاى محل، به رياست احيا و انکشاف دهات از روند اين کار شکايت نمودند، هيئت موظف يک قسمت ديوار را تخريب کرد و بعد از آن، از کار پروژه نظارت ميشد؛ اما برخى قسمت هايى که قبلاً ساخته شده، به شکل اولى (بى کيفيت) باقى مانده است.  

عبدالمتین قدوسی عضو شورای ولایتی پروان نيز گفت که از یک کیلومتر دیوار استنادی ٧٠٠ متر بی کيفیت کار شده است.

 اما محمد طاهر همت ریيس سکتوری ولایت پروان گفت بعد از آن که شکايت مردم را در اين مورد دريافت کرد، کار پروژه را براى دو روز متوقف ساخت و آن قسمت ديوار را که بى کيفيت ساخته شده بود، تخريب کرد.

موصوف افزود که پس از آن، کار پروژه همه روزه از سوى هيئت بررسى شده و به خوبى پيش رفته است.

اما شیرمحمد انجنیر شرکت تطبيق کننده «راشد سلطانی» گفت: «شایعات شده بود که دیوار استنادی جوی اجمیل بی کيفیت ساخته شده، از سوی وزرات هیئت تعيین شد، بررسی کرد، حتی دیوار را چپه کرد؛ مگر بی کيفیت نبود، دوباره کار کرديم.»

ساختمان مدرسه دینی

مسوولان مى گويند که ساختمان مدرسه دارالعلوم عالی امام محمد بن حسن شیبانی در منطقه آقتاش ولسوالی سید خیل پروان، سال گذشته به کمک جاپان ساخته شده است.

عبداللطیف سید خیلی آمر معارف ولسوالی سید خیل گفت که معارف ولسوالى سيدخيل، تا حال اين ساختمان را تسليم نکرده است؛ زيرا بى کيفيت ساخته شده است.

سید خیلی به شکاف ها و شکست و ریخت اين ساختمان اشاره نموده گفت: «کانکریت دیوار وسقف ریخته است، دروازه های آن که بیش از یک سال از ساختش سپری نشده خراب شده، چوکی و میز ساخته شده اصلاً قابل استفاده نیست، راه زینه ها و آهن پوشش، ارتفاع بسيار کم گرفته شده است.»

او افزود که این ساختمان، به اساس قرارداد از سوی یک تن از اعضاى شوراى ولايتى ساخته شده است؛ اما او نام اين عضو شوراى ولايتى را نگرفت.

موصوف بدون ارایه جزئیات گفت با آن که از سوى برخى مقام ها زير فشار قرار داشت؛ اما اين ساختمان را تسليم نکرده است.

محمد لمر عثمانیار ولسوال سید خیل نیز گفت که از کار اين پروژه نظارت کرده؛ اما نتيجه اى نداشته و اين ساختمان بى کيفيت ساخته شده است.

او افزود: «دیوارى که ساخته شده بود بی کيفیت کار شده بود، ما آنرا چپه کردیم، دو بار کار پروژه را توقف دادیم؛ اما بازهم مواد بی کيفیت کار شد، ما نمی توانستیم که شب و روز از کار پروژه نظارت کنیم، زمانی که هیئت ما نمی بود، بی کيفیت کار می کردند و نواقصى که داشت تسلیم نشدیم.»

موصوف گفت شنیده است که ریاست معارف پروان، اين پروژه را تسليم کرده است.

نظام الدین رحیمی معاون مالی و اداری ریاست معارف پروان نيز تاييد کرد که ریاست معارف پروان، ساختمان يادشده را تسلیم کرده است.

به گفتۀ او ادعاهای مسوولان ولسوالی سید خیل و آمریت معارف این ولسوالی در مورد بى کيفيت بودن اين پروژه، اکنون مطرح مى شود و در جریان کار پروژه و پس از ختم کار آن، چنین ادعاهايى وجود نداشت.

او گفت که چگونگى کيفيت اين ساختمان، بايد از سوى يک هيئت تخنيکى شامل انجنيران بخش هاى مختلف بررسى شود.

به گفتۀ وى، در صورتى که ساختمان بى کيفيت ساخته شده باشد، تسليمى اين پروژه را رد مى کند؛ زيرا گرنتى دو سالۀ اين پروژه، در رياست معارف موجود است. 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement