خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

مشکل محصلين خيالى و فيس بلند در پوهنتون هاى خصوصى ننگرهار

مشکل محصلين خيالى و فيس بلند در پوهنتون هاى خصوصى ننگرهار

Sep 25, 2017 - 17:52

جلال آباد (پژواک، ٣ ميزان ٩٦): پوهنتون ها و موسسات خصوصى تحصيلات عالى در ننگرهار، از يک طرف به جوانان زمينۀ تحصيل را مساعد کرده و از سويى هم موجوديت محصلين خيالى، معيار نادرست و فيس بلند، باعث نگرانى مردم گرديده است.

محصلين پوهنتون هاى يادشده، از مشکلاتى چون بلند بودن فيس، نبود سهولت ها براى تحصيل عملى، رفتار نادرست ادارات پوهنتون ها، ماحول نادرست تدريسى، و موجوديت استادان درجۀ ليسانس شکايت مى کنند.

درننگرهار پوهنتون ها و موسسات تحصيلات عالى سپين غر، التقوا، آريانا، الفلاح، خراسان و روشان فعاليت مى کنند که تا حد زيادى براى خدمت نه، بلکه تا حد تجارت فعاليت مى کنند.

اما مسوولين ادارات ياد شده مى گويند که قبلا همچو مشکلات وجود داشت؛ اما اکنون تا حد زياد حل شده است.

خواست ها و شکايات محصلين

محصلين پوهنتون سپين غر، با اتفاق نظر از بلند بودن فيس و محيط نادرست درس شکايت مى کنند؛ اما نظريات شان در مورد کار عملى و موجوديت محصلين خيالى متفاوت است.

الهام خان محصل صنف دوم پوهنځى طب اين پوهنتون، موضوع موجوديت محصلين خيالى در اين پوهنتون را تاييد کرد؛ اما بعضى از آنها مى گويند که محصلينى نيز وجود دارند که فقط به امتحانات حاضرى مى دهند.

محصلين پوهنتون الفلاح، از نبود زمينۀ درس عملى شکايت دارند.

رياض الدين رياض محصل پوهنځى زراعت اين پوهنتون، به پژواک گفت که در آغاز، با آنها وعدۀ تحصيلات عملى کامل صورت صورت گرفته بود؛ اما اکنون فقط يک اندازه امکانات محدود آموزش عملى را در اختيار دارند.

خراسان، يکى از پوهنتون هاى خصوصى ديگر در ننگرهار است که تا سطح ماسترى تحصيلات دارد و محصلين آن، از بلند بودن فيس و نبود سهولت هاى کار عملى شکايت دارند.

اسدالله محصل پوهنځى اقتصاد اين پوهنتون گفت که اکثريت محصلين نمى توانند که به علت بلند بودن فيس، پول فيس را تا روز امتحان بپردازند؛ از همينرو از سوى ادارۀ پوهنتون ياد شده جريمه مى شوند و حتى از صحنۀ امتحان اخراج مى شوند.

پوهنتون التقوا، فقط دو پوهنځى دارد که محصلين آن از روند تدريسى آن رضايت زياد دارند؛ اما موجوديت حاضرى کاغذى باعث شده که محصلين تا يک اندازه پابند حاضرى نباشند و حاضرى شان فقط تا رسيدن زمان امتحانات محدود است.

حبيب اميرى محصل صنف اول پوهنځى حقوق اين پوهنتون گفت که محصلين خيالى در پوهنتون وجود دارند، فقط به امتحان حاضر مى شوند، پول مى دهند و يا هم پسر کدام مقام اند. موصوف از غير حاضرى استادان نيز شکايت نمود.

پوهنتون روشان، از لحاظ بلند بودن فيس شهرت دارد و محصلين پوهنځى طب اين پوهنتون، مجبوراند که فى سمستر ٣٠ هزار افغانى تحويل نمايند که بلندترين فيس در اين ولايت است.

محمد الله محصل پوهنځى اقتصاد اين پوهنتون، به آژانس پژواک گفت که زمينه سازى عملى براى پوهنځى هاى اقتصاد و حقوق وجود ندارد.

آنها از موضوع موجوديت محصلين خيالى در پوهنتون ها نيز يادآورى نموده گفتند که تا حد زيادى فرزندان مقامات و زورمندان در اين کار غيرقانونى دخيل اند.

آريانا، يکى از سابقه دارترين پوهنتون ها در ننگرهار است؛ اما اکنون با بى اعتمادى زياد مردم مواجه شده است.

نگرانى ها و شکايات مردم در مورد اين پوهنتون، اين است که در بدل پول به مردم اسناد تحصيلى فراغت تهيه کرده است.

يکى از محصلين اين پوهنتون که نخواست در گزارش از وى نام گرفته شود، به پژواک گفت که روند تدريسى پوهنتون غير منظم است، حاضرى محصلين و استادان غيرمنظم و حتى محصلين خيالى نيز وجود دارند.

محصلين انتقاد مى کنند که حکومت به شکل دوامدار و دقيق، از پوهنتون ها نظارت نمى کند و اين کار باعث شده که ادارات يادشده، به جاى بهتر شدن به سوى خراب شدن ميروند.

محصلين پوهنتون هاى التقوا و خراسان، از وزارت تحصيلات عالى خواسته اند که يک پلان به هدف نظارت از پوهنتون هاى يادشده تهيه کند.

نگرانى نهادهاى مدنى

محمد حنيف هاشمى نماينده کميسيون ديده بان شفافيت در ننگرهار، به پژواک گفت که محصلين زياد در پوهنتون هاى دولتى جذب نمى شوند؛ از همينرو اکثريت شان به موسسات تحصيلات عالى خصوصى رجوع مى کنند.

اما موصوف ابراز نگرانى نمود که پوهنتون هاى خصوصى، فقط نقش تجارتى دارد و تا حد زياد جمع آورى پول را مد نظر مى گيرند.

در همين حال، اتحاديۀ سراسرى زحمت کشان و کارگران افغانستان تاکيد مى کند که علاوه بر حل مشکلات محصلين، به بخش کاريابى آنها نيز توجه صورت گيرد.

داکترلياقت عادل رييس اين اتحاديه، در صحبت با آژانس پژواک گفت که کميت موسسات تحصيلات عالى، در ننگرهار خوب است؛ از لحاظ کيفيت مشکلات دارد.

موصوف افزود که موجوديت استادان خارجى در موسسات يادشده، بى انصافى با کادرهاى جوان افغان است و تاکيد کرد که بايد جوانان افغان در بخش هاى مربوطه گماشته شوند.

نظارت شورای ولایتی و انتقادات

داکتر ناصر کامه وال رئیس کمیسیون نظارت ادارات تعلیمی شورای ولایتی ننگرهار، به پژواک گفت که موسسات تحصیلات عالی در ننگرهار، در بخش های فیس کادر علمی مشکلات فراوان دارد.

وی همچنان گفت که در این جمع پوهنتون هايى هم هستند که به محصلین خیالی اسناد میدهند، که این مشکل بیشتر در پوهنتون آریانا دیده می شود.

پاسخ مسوولین پوهنتون های خصوصی وموسسات تحصیلات عالی

مسوولین موسسات خصوصی تحصیلات عالی در ننگرهار می پذیرند که قبلا دراین مورد مشکلات موجود بود؛ اما اکنون این مشکل تا حد زیادى کنترول شده است.

داکتر خیرمحمد مهمند رئیس موسسۀ تحصیلات عالی "سپین غر" به پژواک گفت که فیس با توجه به تمام مصارف وضع شده و هر محصل، در روز آغاز تحصیلات آنرا می پردازد و برای آنها خبری خوب می باشد.

وی اطمينان داد که محصلین خیالی ندارند؛ چرا که به گفتۀ وی حاضری هر روز گرفته می شود و محصلین غیرحاضر محروم می شوند.

مسوولین پوهنتون الفلاح که تازه از موسسه به درجۀ پوهنتون ارتقا یافته، می گویند که به سبب موجودیت کیفیت، از سوی وزارت برای شان درجۀ پوهنتون داده شده است.

عبدالصبور مبارز رئیس "پوهنځى" حقوق و علوم سیاسی این پوهنتون، به آژانس خبری پژواک گفت که یک تعداد مشکلات، در بخش آموزش عملی موجود می باشد؛ اما در تمام بخش های دیگر کیفیت کامل ایجاد کرده است.

وی افزود که برای کنترول محصلین خیالی، حاضری را به سیستم دیتابیس تبدیل کرده، فیس شان نیز نسبت به دیگر پوهنتون ها کم می باشد و حتی حدود ٥٠٠محصل فقير، مشغول آموزش در این پوهنتون می باشند که فیس آنها از سوی اشخاص دیگر تهیه می گردد.

از پوهنتون خراسان، اگرچه شکایات در بخش بلند بودن فیس آن نیز موجود می باشد؛ اما مسوولین آن می گویند که این کار به هدف بلند بردن سطح کیفیت این پوهنتون صورت گرفته است.

بهیر ځلاند اورنگ مسوول روابط عامۀ این پوهنتون، به آژانس پژواک گفت که پوهنتون یاد شده، یگانه پوهنتون خصوصی در مشرقی می باشد که علاوه بر ليسانس، در بخش ماستری نیز محصیل آموزش می دهد.

وی بر نبود محصلین خیالی در پوهنتون شان تاکید کرد و گفت که برای حل این مشکل، سیستم دیتابیس حاضری تهیه کرده است.

به گفتۀ وی، فیس شان بلند نیست و نسبت به پوهنتون های ولایات دیگر افغانستان به ویژه نسبت به پوهنتون های مرکز کم می باشد؛ اما امکانات آنها نسبت به پوهنتون های دیگر در ننگرهار بیشتر می باشد؛ برای همین فیس شان را بلند تعیین کرده اند.

مسوولین پوهنتون التقوا می گویند که قبلا بعضی مشکلات را داشتند؛ اما در حال حاضر امور شان تا حد زیادى کنترول شده است.

سید عبدالحکیم معاون علمی این پوهنتون، به پژواک گفت که از روند آموزش نظارت کامل صورت می گيرد، حاضری به موقع گرفته می شود و استادان با تجربه را استخدام کرده اند.

وی گفت برای پوهنځى اقتصاد، در عرصۀ آموزش عملی با شماری از ادارات قرارداد ها امضاء شده و برای پوهنځى هاى حقوق و علوم سیاسی، برنامه های عملی تمثیلی و کورس های کوتاه مدت را در داخل پوهنتون دایر کرده اند.

فاتح گل شینواری معاون علمی پوهنتون روشان، به آژانس خبری پژواک گفت که برای معیار بلند؛ نیاز به ماحول معیاری درسی، استادان مسلکی، زمینۀ آموزش عملی و غيره مهم است و این همه نیاز به امکانات بیشتر مالی دارد.

وی به آژانس پژواک گفت حاضری آنها سیستم دیتابیس دارد و هیچ محصل غیر حاضر، حاضر محسوب نمی شود.

وی همچنان بر توجه به بخش کیفیت نیز اشاره کرد و گفت که امتحانات شان، از سوی یک بورد اخذ می گردد.

پوهندوی ببرک میاخیل رئیس پوهنتون دولتی ننگرهار، به آژانس خبری پژواک گفت که شش پوهنتون و موسسۀ تحصیلات عالی در این ولایت موجود است که هزاران محصل مشغول به آموزش در آن می باشند.

به گفتۀ وی، بر اساس صلاحیت خودشان از روند امتحانات، فیس و تدریس پوهنتون ها و موسسات تحصیلات عالی خصوصی نظارت می کند؛ اما تا حدی بیشتر صلاحیت مجازات و مکافات را ندارد.

موصوف گفت مشکل عمدۀ پوهنتون های خصوصی، در کار عملی به خصوص در عرصۀ ستاژ بخش طب می باشد که آنها با پوهنتون روشان قرارداد امضاء کرده و به محصلین ممتاز، زمینۀ ستاژ را در شفاخانۀ پوهنتون آماده کرده اند.

به گفتۀ وی، قبلا این پوهنتون ها مشکلات زیادی داشته؛ اما اکنون این مشکل تا حد زیادى کنترول شده و تنها در موارد کم مشکلات وجود دارد.

فعالیت ها و نظارت وزارت تحصیلات عالی

در عین حال، وزارت تحصیلات عالی می گوید وضعیت شماری از پوهنتون های خصوصی قابل نگرانی می باشد.

عبداللطیف سرپرست وزارت تحصیلات عالی، طی یک نشستی در کابل گفت که وزارت در آیندۀ نزدیک، کیفیت تمام پوهنتون های خصوصی در کشور را ارزیابی خواهد کرد و موسسات تحصیلات عالی خصوصی، بر اساس کیفیت درجه بندی خواهد شد.

به گفتۀ روشان، از این طریق، پوهنتون های خصوصی دارندۀ کیفیت بالا و کیفیت پایین تفکیک خواهد شد.

همچنان امیر محمد کامه وال رئیس پوهنتون ها و موسسات خصوصی تحصیلات عالی وزارت تحصیلات عالی گفت که از ایجاد پوهنتون ها و موسسات تحصیلات عالی خصوصی، دوازده سال می گذرد؛ اما تا کنون لایحۀ مشخص برای شان تدوین نشده است.

وی به آژانس خبری پژواک گفت که برنامه های مختلف را برای کنترول فیس، جلوگیری از محصلین خیالی و نظارت از روند تدریس آماده کرده که کار عملی بر بعضی آن نیز آغاز شده است.

وی در مورد کنترول فیس گفت که به یک هیئت وظیفه داده است تا یک حد اعظمی را برای فیس تعیین نماید.

کامه وال، مسئله موجودیت محصلین خیالی را تنها مربوط ننگرهار ندانسته گفت که این مشکل، در مناطق مختلف موجود است.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement