خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

دانش: عاشورا در افغانستان مظهر وحدت و محور اتفاق شیعه و سنی است

دانش: عاشورا در افغانستان مظهر وحدت و محور اتفاق شیعه و سنی است

Sep 30, 2017 - 16:45

کابل (پژواک، ٨ميزان ٩٦): سرور دانش معاون دوم رییس جمهور ميگوید که قمه زنی ها، تیغ زنی ها و رفتارهای افراط گرایانه در جريان عزادارى، یک نوع بدعت و خشونت بوده و از نگاه دینی نامشروع و حرام است.

معاون دوم ریاست جمهوری اسلامی افغانستان، که قبل از ظهر روز شنبه نهم محرالحرام،  درمراسم تجلیل از روز تاسوعای حسینی، در جمع عزادارن حسینی در مسجد جامع الزهرا در غرب کابل صحبت ميکرد،  گفت: "عاشورا درافغانستان مظهر وحدت و محور اتفاق شیعه و سنی است".

موصوف در باره تحلیل نهضت عاشورا به لحاظ تاریخی و روایی يادآورشد که قیام عاشورا و نهضت حسینی، باید در یک چارچوب وسیع تاریخ دیانت و تحولات دینداری، مورد ارزیابی قرار گیرد و "خوشبختانه عاشورا در افغانستان مظهر وحدت و محور اتفاق پیروان هردو مذهب شیعه و سنی است و ما خرسندیم که اهل تشیع و اهل تسنن، با هم این حماسۀ تاریخی را گرامی می دارند".

معاون دوم رئیس جمهور، نهضت حسینی را حلقه ای از حلقات زنجیره ای عنوان کرد که از آغاز رسالت پیامبران و انبیاى الهی تاکنون همچنان ادامه داشته و منحصر به مذهب و گروه خاص نیست و الگوی همه بشریت است.

 وی گفت: "خرسندیم که در افغانستان، عاشورا محور اتفاق مردم شده است".

دانش در ادامۀ صحبت هايش افزود که نهضت های اسلامی و حرکت هايی همچون قیام امام حسین(ع) بر دو محور اساسی خدا شناسی و عبودیت خداوند و اصلاح جامعه، استوار است.

به گفته وی، عبودیت و بندگی خدا، کلید دیانت و شاخصۀ اصلی دینداری است، که نهضت عاشورا به لحاظ محور اولی، درست در مسیر عبودیت و بندگی خداوند قرار دارد.

وی رکن اصلی نهضت عاشورا را اصلاح گری، ظلم ستیزی، مبارزه با ستم و اصلاح امور جامعه عنوان کرد، که برای تحقق عدالت و برابری سازماندهی شده بود.

معاون رئیس جمهور همچنان خاطرنشان کرد که براساس مستندات تاریخی و روایی، امام حسین به کرات گفته است که وی برای اصلاح جامعه و امنیت بندگان مظلوم خدا قیام کرده است و اگر مردم او را در این مسیر یاری نرسانند، ظلم بر سرنوشت آنان حاکم خواهد شد.

اين مقام بلند پايه حکومت؛ اما "برخی حرکت های افراط گرایانه و خرافاتی را سبب وهن نهضت عاشورا" خوانده گفت: «عزاداری باید آبرومندانه و عزت مندانه باشد. رسم و رواج های غیر انسانی و غیر دینی مثل قمه زنی ها، تیغ زنی ها و رفتارهای افراط گرایانۀ دیگر، یک نوع بدعت و خشونت بوده و از نگاه دینی مطابق به فتوای همه مراجع تقلید، نامشروع و حرام است».

دانش گفت که امروزه حرکت افراطی داعشی نیز به نام دین، ولی برای اهانت به دین به وجود آمده است. این نوع حرکت های به ظاهر برخاسته از دین، سبب می شود که دین از درون پوسانده شود و باعث وهن تعالیم انسانی دین گردد و مردم از دین نفرت پیدا کنند.

موصوف درپايان صحبت هايش گفت که وظیفۀ همگان به خصوص وظیفۀ علما و نخبگان جامعه است که از چنین رفتارهای زشت جلوگیری کنند.

علامت: 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement