خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

بیش از چهارهزار قضیۀ خشونت علیه زنان در سال ۱۳۹۵ ثبت شده است

بیش از چهارهزار قضیۀ خشونت علیه زنان در سال ۱۳۹۵ ثبت شده است

Oct 03, 2017 - 15:29

کابل (پژواک، ۱۱میزان ۹۶): وزارت امور زنان می گوید که در نیمۀ نخست سال ۱۳۹۶ حدود ۲۲۵۰ قضیه خشونت علیه زنان، از سوی این وزارت به ثبت رسیده است، که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، دو درصد کاهش را نشان می دهد.

دلبر نظری وزیر امور زنان، امروز در نشستی که به منظور ارایه گزارش سه سالۀ این وزارت در کابل برگزار شده بود، در مورد قضایای حقوقی و خشونت علیه زنان در کشور صحبت کرد.

وی گفت که در سال ۱۳۹۴، ۱۳۹۵ و نیمه نخست سال ۱۳۹۶، حدود ۲۰ هزار و ۱۴۷ قضیۀ حقوقی که از آن جمله ۱۸ هزار و ۲۲۴ قضیۀ خشوت علیه زنان می باشد، در این وزارت به ثبت رسیده است.

وزیر افزود که در مجموع، در سال ۱۳۹۴، ۶۳۳۰ قضیه، در سال ۱۳۹۵، ۴۶۰۵ قضیه و در شش ماه نخست سال جاری(۱۳۹۶)، ۲۲۴۵ قضیۀ خشونت علیه زنان از سوی این وزارت به ثبت رسیده است.

نظری خاطر نشان کرد که در مجموع از این تعداد قضیه، ۵۱۸۶ قضیه از طریق مشورت دهی نمایندگان وزارت امور زنان، با جوانب قضایا حل شده است و ۱۴۹۶۲ قضیه به نهاد های عدلی و قضایی ارجاع شده است.

وزیر امورزنان تصریح کرد که در این مدت، به اثر دادخواهی های این وزارت، در ۲۵ فرمان مقام ریاست جمهوری، راجع به زنان محبوس تخفیف صورت گرفته است و در نتیجه آن ۳۰۹زن زندانی، مورد عفو قرار گرفته و در مجازات ۳۱۱ تن دیگر نیز تخفیف به عمل آمده است.

وی گفت که ایجاد صندوق مالی رسیدگی به قضایای حاد خشونت علیه زنان، از دیگر کارهایی است که از سوی این وزارت برای کمک به زنان صورت گرفته است.

افزون براین، خانم نظری خاطر نشان کرد که در سه سال گذشته، زمینه شرکت حدود دو هزار زن در برنامه های آموزشی ظرفیت سازی مربوط به ارتقاى رهبری زنان(برنامه پروموت) در ولایات کابل، کندهار، بلخ، هرات و ننگرهار فراهم شده است و ۱۷۰۰دختر لیسانس و فارغ شده از این دوره های آموزشی، برای کارآموزی به نهادهای دولتی معرفی شده اند.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement