خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

غنی: پوهنتون کندهار شامل پوهنتون های خواهد شد که استقلالیت مالی داشته باشند

غنی: پوهنتون کندهار شامل پوهنتون های خواهد شد که استقلالیت مالی داشته باشند

Oct 07, 2017 - 20:03

کندهار (پژواک، ١٥ ميزان ٩٦): محمد اشرف غنى رئيس جمهور ميگويد که پوهنتون کندهار شامل پوهنتون های خواهد شد که استقلالیت مالی داشته باشند.

در خبرنامه اى که از سوى ارگ به آژانس خبرى پژواک مواصلت ورزيده، آمده است که محمداشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان و هیئت همراه اش قبل از ظهر امروز در میدان هوایی بین المللی کندهار از سوی مسوولین ملکی و نظامی آن ولایت مورد استقبال قرار گرفتند.

منبع مى افزايد، سپس، رئیس جمهور غنی در مراسمی که با حضورداشت استادان، محصلین و متعلمین در تالار پوهنتون ملی علوم زراعت و تکنالوژی کندهار برگزار گردیده بود، اشتراک ورزید.

ابتدا، داکتر حضرت میر توتاخیل رئیس پوهنتون کندهار به رئیس جمهور و هیئت همراه اش خوش آمدید گفت و در مورد پیشرفت ها، تأمین روابط با پوهنتون های بین المللی و ایجاد بخش های علمی جدید، معلومات داد.

وی گفت، پوهنتون کندهار یک پوهنتون واقعی است، زیرا استادان و محصلین از ۳۴ ولایت کشور در آن تدریس و تحصیل می نمایند.

وی اضافه کرد که به هیچ کس در داخل پوهنتون اجازۀ فعالیت های سیاسی داده نمی شود و محصلین، مصروف آموختن درس های نظری و عملی می باشند.

توتاخیل گفت، بخش انجنیری آب و محیط زیست در پوهنتون کندهار فعال شده است و از برکت این پوهنتون، افغانستان عضویت سازمان جهانی آب را به دست آورد.

موصوف همچنان از لابراتوار مجهز، ایجاد تعمیر کتابخانه مرکزی و فارم زراعتی و نیز فعال شدن شفاخانه نظامی قول اردوی سابق یاد کرد که ضمن کاربرد عملی برای محصلین، شهروندان از خدمات صحی شفاخانۀ مذکور مستفید میگردند.

داکتر حضرت میرتوتاخیل، پیشنهاداتی برای حل مشکلات کمبود تعمیر و تشکیلات، فراهم آوری تسهیلات برای فراگیری علوم مسلکی استادان، استقلال مالی پوهنتون، تعقیب تعهدات همکاری کشور هند با پوهنتون ملی علوم زراعت و تکنالوژی، حل مشکل ملکیت زمین ها با وزارت زراعت، فعال شدن چندین بخش برای ماستری در زون های مختلف کشور زیر چتر پوهنتون علوم زراعت و توجه بیشتر به معارف کندهار را بیان داشت.

نثار احمد اوریا استاد پوهنتون کندهار در صحبتی، از تلاش های استادان این پوهنتون در عرصۀ تدریس و فعالیت های علمی ستایش کرد و خواهان ایجاد تسهیلات در داخل و خارج از کشور برای استادان آن پوهنتون جهت فراگیری علوم به سطح ماستری و دکتورا، همچنان اعمار اماکن مسکونی به آنها گردید.

صفا لودین و محبوب رسول محصلین پوهنځی اقتصاد پوهنتون متذکره به نمایندگی از محصلین صحبت کردند و پیشنهاداتی را در عرصۀ معیاری ساختن لیلیۀ دخترانه، حل مشکل ترانسپورت برای استادان و مامورین پوهنتون، عدم تخصیص بورسیه های تحصیلی به دختران محصل، حل مشکل برق، انترنت و آب، تربیۀ افراد متخصص در بخش لابراتوار و ایجاد دیپارتمنت تلویزیون در چارچوب پوهنځی ژورنالیزم، مطرح کردند.

رئیس جمهورغنی پس از صحبت های اشتراک کننده گان، کسب مقام نخست پوهنتون کندهار را به استادان، محصلین و بزرگان آن پوهنتون تبریک گفته افزود: "من امروز به منظور قدردانی از شما اینجا آمده ام، زیرا این مقام را شما با تلاش و پشتکار به دست آوردید."

موصوف، تدریس و تحصیل استادان و محصلین را از ولایات گوناگون کشور در این پوهنتون، نشان اتحاد وهمبستگی دانسته گفت که محصلین، افتخار و آینده سازان افغانستان  هستند.

وی از رئیس پوهنتون کندهار و سخنرانان در مراسم متذکره تشکر کرد که پیشرفت ها و مشکلات پوهنتون یاد شده را با وضاحت با وی شریک ساختند.

رئیس جمهور اضافه کرد که در آینده، نخستین جلسۀ شورای عالی منابع بشری دایر خواهد شد که از این طریق به مشکلات پرداخته خواهد شد و راه های حل به آنها جستجو میگردد.

به گفتۀ او، پوهنتون کندهار شامل پوهنتون های خواهد شد که استقلالیت مالی داشته باشند.

وی با تأکید گفت، تمام زمین های پوهنتون ملی علوم زراعت و تکنالوژی کندهار برای تحقیقات، به دسترس این پوهنتون قرار خواهد گرفت.

موصوف خاطرنشان کرد، تعهدات همکاری که از سوی کشور هند با پوهنتون ملی علوم زراعت و تکنالوژی صورت گرفته، شخصاً تعقیب خواهد کرد.

وی افزود که بودجه های وزارت های تحصیلات عالی و معارف با درنظرداشت مشکلات و نیازمندی ها به مصرف خواهند رسید.

غنی تصریح کرد که افغانستان منابع طبیعی همچو طلا، مس، آهن، مرمر و عناصر نادره را در دل خود جای داده است، اما بی اتفاقی و جنگ های طولانی، مانع استفاده موثر از فرصت ها و معادن طبیعی ما شده است.

رئیس جمهور خطاب به محصلین گفت: شما نسل بزرگ افغانستان هستید که عامل تأمین صلح، ثبات و رفاه در کشور خواهید بود.

وی اضافه کرد که افغانستان در حال تبدیل شدن به چهارراه آسیا است و ثبات افغانستان، ثبات آسیا و منطقه محسوب میشود.

اشرف غنى گفت، امروز ما جهان را قناعت داده ایم که در کنار ما بیاستند تا مشکلات ۴۰ سالۀ مردم ما پایان یابد.

وی اظهارداشت که ما دست صلح و مذاکره را به سوی همه پیش میکنیم و در پیام عدم تشدد باچاخان، آینده با سعادت ما نهفته است.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement