خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

دانش: انتخابات پارلمانى و رياست جمهورى در زمان معين برگزار مى شود

دانش: انتخابات پارلمانى و رياست جمهورى در زمان معين برگزار مى شود

Nov 25, 2017 - 14:01

کابل (پژواک، ٤ قوس ٩٦): معاون دوم رييس جمهور، ضمن نگرانى از تلاش ها براى ايجاد فاصله ميان اقوام کشور، خواستار تلاش براى وحدت ملى شد و گفت که انتخابات پارلمانى و رياست جمهورى، در زمان معين برگزار مى شود.    

سرور دانش معاون دوم رييس جمهور که امروز در نشست معرفى ١٢ نامزد وزير به ولسى جرگه صحبت مى کرد، گفت که حکومت در حدود سه سال گذشته، وضعيت سخت را سپرى نموده؛ اما توانسته است که از اين وضعيت، به خوبى عبور کند و دستاوردهايى داشته باشد.

نگرانى از تفرقه اندازى

سرور دانش گفت: «در شرایط کنونی، دشمنان مریی و نامریی افغانستان کوشش می کنند که در میان اقوام با هم برادر کشور و در میان قوای سه گانه دولت و بین مردم و دولت، فاصله و بی اعتمادی ایجاد کنند؛ گرایش های نا بخردانۀ قوم گرایی و تبارگرایی و تحریک احساسات و ایجاد فتنه در میان اقوام و زبان های کشور، از سوی هر کسی که باشد، یک خیانت ملی بوده و یک ضربه هولناک بر پیکر وحدت ملی و برادری مردم ما است.»

او در ادامه افزود که حکومت و شورای ملی، بايد جلو تفرقه ميان مردم را بگيرند.

انتخابات

سرور دانش گفت که برگزاری انتخابات ولسی جرگه و شوراهای ولسوالی، در سال آینده و انتخابات ریاست جمهوری در سال بعدتر، از اولویت های اصلی بوده و مخصوصاً در یک سال اخیر در این رابطه اقدامات زیادی صورت گرفته است.

او افزود: «در این رابطه لازم است اشاره کنم که انتقادات و پیشنهادات همه شخصیت ها، گروه ها و احزاب سیاسی کشور و نمایندگان مردم، از جانب حکومت همواره به صورت جدی تعقیب می شود. انتخابات به مردم افغانستان تعلق دارد و نه به حکومت، یا کمیسیون و یا تنها به پارلمان.»

دانش در ادامه گفت: «ما همچنان که اعلام شده با اراده و تصمیم قاطع و جدی و با کمک و همکاری شورای ملی افغانستان، همه گروه های سیاسی و مدنی کشور و جامعه بین المللی، انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی ها را در سال آینده برگزار خواهیم کرد و امیدواریم با اقداماتی که صورت گرفته و می گیرد، در سال آینده یک انتخابات شفاف و عادلانه و عاری از تخطی و تخلف داشته باشیم.»

کميسيون مستقل انتخابات شانزدهم سرطان سال آينده را روز انتخابات ولسى جرگه و شوراهاى ولسوالى اعلام کرده است. اما برخی نهادهای ناظر انتخاباتى مى گويند که آمادگى هاى لازم براى انتخابات گرفته نشده و حکومت اراده براى برگزارى آن ندارد.

کارکردهاى حکومت

سرور دانش گفت که در سه سال گذشته، حکومت افغانستان وضعيت سخت را سپرى نمود؛ اما توانست که از اين وضعيت به خوبى عبور کند و دستاوردهايى داشته باشد.

موصوف افزود که افغانستان در بخش روابط خارجى در جايگاه مناسب و شايسته قرار دارد، تعهدات حکومت با جامعه بین المللی در محورهای مختلف در حال تطبیق بوده و پیشرفت های خوبی در این زمینه شده است.

به گفته او جامعه بین المللی نيز در مناسبت های مختلف، حمایت های بی ‎دریغ سیاسی، امنیتی و مالی خود را از دولت و مردم افغانستان اعلام داشته اند.

اوافزود: «مخصوصا استراتيژی اخیر ايالات متحده امريکا در مورد مبارزه با تروریزم و حمایت از موقف افغانستان، یک گام بسیار بزرگ و بی پیشینه در طول سالیان اخیر بوده، که هم قابل تقدیر است و هم مایه امیدواری برای مردم افغانستان مى باشد.»

همچنان موصوف گفت که نیروهای دفاعی و امنیتی  کشور، در این سال ها از تعلیمات مسلکی و تجهیزات کافی برخوردار شده و اکنون از نگاه روحی، مادی و معنوی در موقعیت برتر قرار دارند.

به گفته او دولت افغانستان در سه سال گذشته، برای تأمین صلح و ثبات نيز تلاش نموده و اين تلاش ها ادامه دارد و دروازه مذاکره و مصالحه با مخالفين مسلح دولت همچنان باز است.

وى گفت: «در سه سال گذشته، در آغاز حکومت وحدت ملی، ما در وضعیت بسیار نابسامان و نا امیدکننده قرار داشتیم، ولی امسال وضعیت کاملا رو به بهبود است. پروژه های کلان منطقه يى به حرکت افتاده و یک نوع همگرایی سیاسی و همکاری منطقه يى با محوریت افغانستان آغاز شده، که برگزاری هفتمین اجلاس ریکا به تاریخ ١٤ و ١٥ نوامبر امسال در ترکمنستان و امضای موافقتنامه راه لاجورد، یک نمونۀ آن است.»

به گفته موصوف؛ در پروژه های کوچک و بزرگ داخلی نیز تحرک لازم ایجاد شده، عواید داخلی کشور افزایش یافته و سرمایه گذاری های داخلی نیز رو به ازدیاد است.  

 او افزود که آوردن اصلاحات در بخش هاى عدلی و قضایی و اصلاحات اداری و خدمات ملکی ادامه دارد،  برعليه  فساد اداری نيز گام های بزرگی برداشت شده است.  

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement